Tu bude stáť polyfunkčná budova. FOTO SME - ARCHÍV
Ako tínedžeri sme cez „Kolárko" chodili na Korzo hore popri Novej Scéne a kine Hviezda pod Michalskú bránu. Denný kolotoč. Priestor bol ešte na konci 60-tych rokov minulého storočia od Jánskeho ulice zastavaný. Môj najlepší kamarát mal v jednom z týchto domov frajerku. Na Jánskeho ulici na „dolnom konci" od Obchodnej bývali trhy. Možno to sem nepatrí, ale tu niekde, v priamej skúsenosti s týmto priestorom sú východiská nášho návrhu.
Súčasné merítko námestia bolo dané postavením Živnodomu od architekta Schilingera. Neskôr mierku potvrdil architekt Karfík postavením chemickej fakulty. Na konci 70-tych rokov bol zbúraný blok domov od Jánskeho ulice, čím na dlhé roky toto miesto stratilo dušu. Vznikol ostrov obklopený dopravou.
Námestie neposkytuje zhola nič, čo by viedlo Bratislavčana, susediacich študentov či návštevníkov mesta k tomu, aby sa tu zastavili, posadili, podebatovali si. Práve naopak, ľudia tento ostrov obchádzajú.
Terajší stav Kollárovho námestia je jedným z dopadov socialistického svetonázoru na mestský priestor. Je to jedna z posledných absurdít v centre Bratislavy. Predchádzajúce štúdie, ako aj súťaž preukázali, že tu môže vzniknúť nové, pre Bratislavu charakteristické námestie.
Jednou z našich priorít bolo navrhnúť pobytové námestie. Utilitárne zachovať charakter „naklonenej roviny" s dominantným pôsobením zelene. Aby námestie mohlo byť pobytové, je potrebné znovu vybudovať Jánskeho ulicu. Do parteru novej zástavby začleniť kaviarne, reštaurácie, vinárničky. Tým sa vrátiť k ukončeniu bratislavskej pešej zóny, ukončeniu Obchodnej ulice.
Vzniknuté átriá by boli odblokované od hluku mestskej dopravy a svojimi prevádzkami obrátené do existujúcej zelene. Severnú hranu námestia treba uzavrieť novým, mestským polyfunkčným domom.
Reakcie www.archinet.sk - V tejto súťaži ide zrejme o to, aby mal investor argumenty od odbornej verejnosti na zástavbu celého námestia (na celé námestie nemá povolenie) takže s ním zatiaľ nemôže nič robiť. Proti sú, samozrejme, zelení na meste. (frank)
- Mne sa ten víťazný projekt celkom páči, viac ako nejaký pamätník mi to pripomína strom, jeden z posledných na Kollárovom námestí, je to celkom fajn. (kate)
- Nie je to zlé, aj keď mám pocit, že tam boli aj zaujímavejšie návrhy. (adam)
- Mne osobne nie je jasné, ako je to možné, že niekto dokáže kúpiť v hlavnom meste námestie a postaviť si tam osemposchodový dom, či už so súťažou, alebo bez nej. (zuza)
- Konečne prebehla súťaž so slušne postaveným konceptom, jasné podmienky, pekné ceny... slušná účasť architektov. Väčšinou návrhy považujem za hlboko podpriemerné, ale to je reálny stav našej česko-slovenskej scény. Je len veľká škoda, že nebola postavená kvalitnejšia porota, ktorá by pritiahla napríklad nejaké rakúske tímy. Som presvedčený, že kvalita návrhov by bola vyššia, vrátane tých, ktoré dostali ceny. Aj tak som rád, že súťaž má jasnú prvú cenu a nebola len trápnym divadielkom, ako to robia napríklad J&T (PKO, podhradie). (miso)
Webová stránka je určená pre odbornú architektonickú verejnosť.
Autor: JOZEF ONDRIAŠMÁRIUS ŽITŇANSKÝ