Na Hargašovom memoriáli boli takmer samí majstri

Jednou z možností, kedy si v Bratislave môžu kanoisti zajazdiť maratón, je Hargašov memoriál. Koná sa na počesť bývalého člena klubu Tatran Karlova Ves Juraja Hargaša, ktorý zahynul počas druhej svetovej vojny pri zneškodňovaní mín pri Krivej Oľke.

FOTO SME – INGRID DROZDÍKOVÁ

V sobotu sa konal 56. ročník. Každý rok sa na ňom okrem slovenských športovcov zúčastňujú aj najlepší kanoisti z Európy. Nebolo to ináč ani teraz, bolo tu vidieť družstvá z Poľska, Maďarska, Čiech a jedného Novozélanďana. Na Zlaté piesky prišli mnohí majstri a vicemajstri sveta a Európy, medzi nimi Maďar István Salga, ktorý je v Bratislave pravidelným hosťom, juniorské majsterky sveta Poľky Pajaková a Jerezjaková a náš posledný majster Európy Rado Rus z Novák.

Štartovalo viac ako 350 súťažiacich vo všetkých vekových kategóriách. Seniori a juniori súťažili na trati dlhej 30 km, mladší na 20-kilometrovej, súčasťou boli aj prenášky lode. Deti mali trať dlhú 2 km.

Bratislavčania sa držali dobre, seniorom v závere chýbali sily, predsa len 30 km znamenalo dve hodiny poctivého pádlovania. Kategóriu seniorov v C1 nakoniec vyhral Rado Rus a K1 István Salga. Z Bratislavčanov si dobre viedli Mikuláš Kéri a Norbert Dorkovič z UKB, zvíťazili v K2. Zo žien vyhrala kategóriu K1 Simona Micušíková z ŠKP.

V junioroch v kategórii K2 s takmer kilometrovým náskokom pred svojimi kolegami do cieľa dorazili Maximilián Bokol a Matúš Mrázik z klubu Tatran Karlova Ves. Pred dvoma týždňami absolvovali v Brazílii majstrovstvá sveta na 500 m – skončili na siedmom a na 1000 m na šiestom mieste. „Keď sme prišli z Brazílie, dva týždne sme iba oddychovali. Maratón sme netrénovali, preto nás zastihla aj kríza. Najhoršie boli prenášky lode, boli dosť dlhé,“ povedal po pretekoch Maximilián. „Štartovali sme spolu s mužni, po šiestom kole sme nevládali, nakoniec sme vyhrali a muži mali pred nami náskok asi 500 metrov,“ dopĺňa Matúš svojho spolujazdca. Obaja Bratislavčania majú 18 rokov a ešte študujú. Spolu jazdia asi rok a na budúci rok ich čaká prestup do kategórie mužov.

Hargašov memoriál bude určite aj na budúci rok, jeho organizátori z klubu Tatran Karlova Ves mu však chú vrátiť pôvodnú trať so štartom vo Vysokej na Morave a s cieľom v Karloveskej zátoke. Ak sa im to podarí, memoriál by sa mal konať vždy na jar. (dro)