závodov na Čulenovej ulici. Jej uvedenie do prevádzky v septembri roku 1901 znamenalo prelom v zabezpečovaní verejného osvetlenia v Bratislave, ale aj vo večernom živote v uliciach mesta.
Stredoveké smolné fakle, olejové lampy z druhej polovice 18. storočia a svietiplyn z 19. storočia napokon vystriedala elektrická energia. V Bratislave sa používala už niekoľko rokov pred založením mestskej elektrárne. Mnohé priemyselné podniky mali vlastné parné stroje na výrobu elektrickej energie. Od roku 1895 fungovala aj mestská elektrická pouličná železnica. Kvôli jej prevádzke dal mestský magistrát zaviesť elektrické osvetlenie už v roku 1897. Vo výberovom konaní na výstavbu elektrárne zvíťazili Uhorské Schuckertove závody.
Výstava 100 rokov Mestskej elektrárne v Bratislave je zameraná na zdokumentovanie jej činnosti od založenia až po zlúčenie so Západoslovenskými energetickými závodmi v procese znárodňovania po druhej svetovej vojne. Návštevníci majú možnosť vidieť množstvo vzácnych dobových dokumentov a fotografií o príprave, stavbe, uvedení elektrárne do prevádzky a jej ďalšieho vývoja. Výstavu dopĺňajú predmety, ktoré dokresľujú využívanie elektrickej energie v bežnom živote Bratislavčanov.
Výstavu môžete navštíviť do konca novembra každý deň od 10.00 do 17.00 h a cez víkend od 11.00 do 18.00 h.
(bh)