
Len od januára do septembra tohto roku získalo povolenie na vjazd do centra 2447 vozidiel. Mnohí chodia do pešej zóny autom aj bez povolenia. FOTO - TASR
Len od januára do septembra tohto roku získalo povolenie na vjazd do centra 2361 vozidiel. Z toho však takmer dvetisíc len jednorazový. Obsluha má povolenie na vjazd do centra od 22.00 hodiny do deviatej ráno, ostatní vodiči – osoby zdravotne postihnuté, obyvatelia pešej zóny a pracovníci ambasád či cirkevných úradov môžu vojsť do mesta aj cez deň, všetci sa však musia preukázať, že majú možnosť parkovať v garážach alebo vo dvore, nie však na verejnom priestranstve. „Ani jedno vydané povolenie nie je povolením na parkovanie. Zásobovacie vozidlá môžu zastaviť a vyložiť tovar, ale nikto nemá povolenie parkovať. To, že tam niekto stojí, znamená, že polícia nezasahuje,“ povedal hovorca starostu Starého Mesta Vajda.
Do pešej zóny sa dá vojsť cez Františkánsku ulicu popri pošte, cez Laurinskú a okolo hotela Danube po Rigeleho ulici. Prvé dva vjazdy chráni hydraulický stĺp, ktorý môže v nevyhnutných prípadoch odomknúť polícia. Vjazd cez Rigeleho stráži súkromná bezpečnostná firma.
„Od roku 1996, odkedy platí nariadenie o pešej zóne, boli na vjazdoch umiestnené čierne stĺpiky. Tie vodiči bez problémov autom zvalili. Nasledoval záves na Strakovej. Aj ten vyvalili. Potom sme na Rigeleho umiestnili rampu, ktorú obsluhovali mestskí policajti. Bohužiaľ, neboli sme s nimi spokojní. Väčšinu dňa rampa ani nebola zvesená. Mnohí vodiči boli agresívni a policajti sa nevedeli brániť. V júli minulého roka sme teda angažovali súkromnú bezpečnostnú službu (SBS). Urobili sme to, až keď zlyhali opatrenia, ktoré v zahraničí bežne fungujú,“ hovorí Vajda.
SBS stojí samosprávu mesačne 150 000 korún, jej členovia sú však stále benevolentní. Preto chcú od budúceho roka aj na tomto vjazde postaviť hydraulický stĺp. Stál by na Strakovej ulici. Počas dňa by bol stále postavený, hliadka by ho odomkla, iba keby chcel do centra vojsť niekto s povolením. Na zemi by bol len v noci.
„Nočné zásobovanie je však samostatná kapitola, obchody vo Viedni môžu zásobovať o 24.00 alebo ráno o 6.00, tu sa majitelia prevádzok vyhovárajú, že sa to nedá. Kvôli ľuďom nás tento problém veľmi trápi, ale pre Staré Mesto to má aj ekonomické dôsledky. Od roku 1995 sme investovali do rekonštrukcie centra 150 miliónov. V tom je zarátaná aj pochôdzková dlažba, ktorú sme tento rok museli už niekoľkokrát vymeniť. Vodiči nám už párkrát odrazili aj Čumila,“ hovorí Vajda. (haj)
Vjazd do pešej zóny
1. 1. – 1. 9. 2001
Telesne postihnutí 23
Zásobovanie, inštitúcie, cirkvi 277
Obyvatelia 112
Banky 10
Stavebné práce a opravy 839
Kultúrne akcie 250
Sobáše, krsty a zápisy detí 850