Olle Baertling: Karamy, 1962.
rter Allgemeine Zeitung o múzeu ako o malom umeleckom zázraku Bratislavy, renomovaná česká galeristka Meda Mládková nadšene obdivovala jeho koncepciu.
Tá je založená na predstavení hviezd konštruktivistického umenia vo svete. Medzi nimi nechýbali také esá ako Sonia Delaunay, Victor Vasarely, Bruno Munari, Max Bill, Josef Albers, Michel Seuphor či Lucio Fontana. Všetky vystavené diela pochádzajú zo zbierky talianskeho umelca a propagátora konštruktivistického umenia Getulia Alvianiho. Bratislavské publikum si pamätá jeho hliníkové reliéfy vystavené na bienále mladých Danuvius v roku 1968. Teraz je v Múzeu Milana Dobeša kurátorom zahraničných výstav, ktoré mnohokrát objavným spôsobom predstavujú špičkové mená svetového umenia.
„Múzeum je konkrétnym príspevkom k európskej integrácii. Umenie nepozná hranice, najmä tento druh - konštruktivizmus, hoci abstraktný, je pochopiteľný pre každého," povedal Peter Sokol, predseda nadácie Európska kultúrna spoločnosť, ktorá podnietila vznik múzea. „Najvyššiu návštevnosť mal doteraz Victor Vasarely, ktorého tohtoročnú výstavu navštívilo vyše dvetisíc ľudí. Ambíciou múzea v budúcnosti je vybudovať inštitúciu európskeho významu."
Vo svojej neďalekej sesterskej galérii Komart predstavuje múzeum podobne orientovaných umelcov zo Slovenska, Čiech, ale aj širšieho regiónu strednej a východnej Európy. V týchto dňoch tu vystavujú významní predstavitelia poľskej geometrickej abstrakcie - Jerzy Grabowski, Janusz Orbitowski, Jan Pamula a Mieczyslaw Wisniewski.
Vlajkovou loďou múzea ako súkromnej inštitúcie je stála expozícia Milana Dobeša (1929). Priekopníka kinetického umenia v Česko-Slovensku, ktorý na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov vystavoval na najdôležitejších výstavách vo svete. Normalizácia utlmila Dobešovu výstavnú dynamiku, no rehabilitácia po novembri '89 potvrdila umelcov svetový kontext. Na apríl budúceho roku pripravuje Múzeum Milana Dobeša výstavný magnet v podobe výstavy Avantgarda, na ktorej sa predstavia aj Vasilij Kandinskij, Piet Mondrian či Hans Arp.
ĽUDO PETRÁNSKY