tím. Tí vyzvali poslancov, aby zvážili svoj súhlas v prípade jedného z projektov, ktorého financovanie bolo súčasťou schvaľovaného rozpočtu. Kraj totiž bude zabezpečovať nové priestory a služby pre mentálne postihnuté ženy z Domova sociálnych služieb vo Veľkom Bieli. Domov je umiestnený v kaštieli, ktorý bol reštituovaný. A šesťdesiat jeho klientov sa má presťahovať do priestorov v Plaveckom Podhradí.
„Dnes sa veľké ústavy všade na svete rušia. Trendom je vytvárať malé 20- až 30-miestne zariadenia a integrovať postihnutých do spoločnosti. Niektorí môžu pracovať - spomeniem len chránené dielne či kaviareň Radnička. Tieto možnosti im poskytuje práve mesto a nie Záhorie," hovorí Helena Ábelová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. „Ide nám najmä o to, aby sa ľudia s mentálnym postihom, ktorí žijú celý život v Bratislave a sú fixovaní na známe prostredie, nemuseli napríklad po smrti rodičov sťahovať do Plaveckého Podhradia, kde nikdy v živote neboli," dodáva.
Na nový projekt domova bola vyčlenená suma 100 miliónov korún. „Za to predsa môže vzniknúť päť zariadení, kde bude 20 až 30 klientov a nemusia to byť zrekonštruované kasárne ako v Plaveckom Podhradí," pokračuje Ábelová. Podľa nej sú výborným riešením napríklad chránené byty. Jeden existuje aj v Dúbravke. „Žijú v ňom traja ľudia s postihom, dvaja z nich predtým boli klientmi ústavu. Dnes všetci pracujú a integrovali sa do normálneho života a spoločnosti."
„Ide tu len o neinformovanosť, domnienky a klebety," reagoval na pripomienky združenia župan Ľubo Roman. Dodal, že hovoril so zamestnancami aj s riaditeľkou Veľkého Bielu a všetci s riešením súhlasili. „Ide o dlhodobý zámer, a najmä mi ide o zamestnancov domova," dodal.
JANA PARKROVÁ