
FOTO - TASR
ch lodičiek. Najviac ich poskladali ľudia v Bratislave a Dolnom Kubíne, kde ich žiaci miestnych škôl začali vyrábať dokonca už od utorka.
Zložením malej papierovej lodičky ľudia vyjadrovali svoju spoluúčasť s americkým ľudom, ktorý 11. septembra zažil obrovskú tragédiu. Vhodením papierovej lodičky, často s odkazom, slovami útechy či spolupatričnosti, do veľkej bielej lode nenásilia ľudia symbolicky preberali spoluzodpovednosť za osud sveta.
Na viaceré miesta prišli aj známe osobnosti, v Banskej Bystrici minister zahraničia Eduard Kukan, v Košiciach bývalý veľvyslanec USA Ralph Johnson a v Bratislave chargé d affaire americkej ambasády Dag Hengel. Poďakoval sa slovenským občanom za ich podporu a spoluúčasť.
Podujatie, ktoré sa skončilo včera o ôsmej večer, koordinovalo tisíc dobrovoľníkov. V Bratislave sme pri jednej z troch lodí na Hlavnom námestí a na nádvorí Mestského múzea zastihli 17-ročného Tomáša a 19-ročného Mareka. „Ľudia, ktorí prichádzajú, sa spýtajú, o čo ide, a keď im to vysvetlíme, všetci sa púšťajú skladať. Niektorí pripíšu aj slová sústrasti,“ dodáva Tomáš.
Pani, ktorá práve doskladala svoju loďku, potvrdila, že o tejto akcii nevedela, ale priviedla ju dcéra, učiteľka v materskej škole. Ani dvaja 9-roční chlapci – dvojičky netušili, prečo skladajú loďky, ale pod láskavým dohľadom matky skladali ostošesť. Mladý muž, ktorý priniesol priam flotilu lodičiek z Roland Café, neinformovaný nebol, rovnako viacerí ďalší, starí i mladí, študenti i dôchodcovia, ktorí stále prichádzali.
Zo Slovenska biele lode vyplávajú do Washingtonu, kde sa v budove Svetovej banky 17. decembra začne výstava slovenských umelcov. (jm)