Jedným z talentov, ktoré ocenili diplomom, bol aj Róbert Ďurkovič zo školy pre telesne postihnutých na Mokrohájskej ulici.
ch sveta v karate. „Chodila som najprv vyše roka na balet, ale nejako ma to nebavilo, tak som presedlala na karate. Trénujem už siedmy rok," hovorí Naďa. Tento šport jej vraj dodal sebaistotu a odporúčala by ho všetkým dievčatám. Jej spolusediaca Chrystalla Michaelová z gymnázia na Vazovovej ulici získala diplom za to, že bola druhá v celoslovenskej olympiáde v ruskom jazyku. „Nemám odpor k ruštine, ako ho mala tá generácia, čo sa ju musela učiť povinne a nasilu. Vybrala som si ju sama, stáva sa teraz populárnou a okrem nej študujem ešte španielčinu a gréčtinu." Pri učení jazykov je podľa nej dôležité nezanedbávať slovíčka a čítať knihy. Teraz má rozčítaného Čechova.
František Simančík z gymnázia na Grösslingovej, ktorý sa umiestnil na prvom mieste na medzinárodnej matematickej olympiáde v Japonsku, si ocenenie prevzal spolu so svojím pedagógom tak ako viacerí žiaci. „Aj keď ma baví matematika, nežijem uzavreto a stále nepočítam. Venujem sa jej nárazovo - niekedy tri-štyri hodiny bez prestávky a niektoré dni vôbec. Napríklad aj v Japonsku som trávil počítaním len štyri hodiny denne a potom som sa snažil objavovať krajinu," usmial sa František.
Na otázku, či sa v súčasnosti objavujú častejšie matematické talenty aj medzi dievčatami, pedagóg Martin Kollár z matematického gymnázia odpovedal, že medzinárodné olympiády sú stále chlapčenskou doménou.
FOTO SME - PAVOL MAJER