Betlehemy na sklo v ÚĽUV-e maľovala Ľubica Maliariková, ktorá sa zaujímavej technike venuje 13 rokov. „Finta" spočíva v tom, že sa maľuje z opačnej strany skla. FOTO - AUTORKA
Súčasní tvorcovia v rámci tvorivých dielní predviedli výrobu vianočne ladených prác z dreva, slamy, šúpolia, paličkovanie a zdobenie medovníkov. Veľmi obľúbené medzi kupujúcimi boli ozdoby zo slamy. Zvonček s červenou mašľou bol po 30 korún, bez nej po 20. „Predávame za výrobnú cenu, inak nič nepredáme. Ručná robota je dnes šialene drahá," vysvetlil výrobca Pavol Lednár. Vypracovanie je pritom veľmi namáhavé - toľko čo zvonček trvá výroba miniatúrnej slamenej guličky doň.
„Aké je to jednoduché, keď sa na to dívame," povzdychli si návštevníčky výstavy pri voňavej dielni Lýdie Radovej. O technike zdobenia medovníkových hviezdičiek, srdiečok a anjelikov, ale aj o pečení sa s nimi autorka rada zarozprávala. „Nerobím okolo toho žiadne tajomstvá. Nech si recepty odovzdajú a majú z toho radosť."
Milada Maszayová vytvára postavičky zo šúpolia už 11 rokov. Piplavú robotu vymenila za paličkovanie. „Nemusím ani jesť, ani piť, keď robím," hovorí o svojej obľúbenej činnosti. Počas výstavy jej pomáhala aj 15-ročná dcéra, ktorá paličkuje už od 4 rokov.
Dielne s atmosférou najkrajších sviatkov roka dopĺňala aj unikátna výstavka ľudových betlehemov. Jedinečným kusom výstavy boli otváracie jasličky Dušana Benického, okrem neho však aj ukážka betlehemov maľovaných na skle. „Časté boli aj hlinené alebo drevené betlehemy, no až nová doba priniesla i drôtené," povedala Anna Chlupová z ÚĽUV-u.
DOROTA KRÁKOVÁ