Deti v medzinárodnej škôlke zapálili sviečky na chanukovom svietniku.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Deti v medzinárodnej škôlke oslavovali Chanuku. „Nie sme židovská ani náboženská škôlka, ale máme tu deti trinástich národností a snažíme sa oslavovať aj charakteristické sviatky ich krajiny a národa," hovorí Venus Jahanpourová, riaditeľka medzinárodnej škôlky Brilliant Stars v Petržalke. „Budeme mať vianočnú oslavu, deti budú hrať divadlo. Bude to príbeh o jednej z ľudských cností - o zodpovednosti," hovorí Venus.
V škôlke sa snažia, aby deti poznali iné kultúry a zvyky a nezostal im priestor na vytváranie predsudkov. „Nielen preto, aby poznali iné kultúry a akceptovali ich, ale aby ich aj milovali," dodáva riaditeľka. O to sa pokúšajú práve prostredníctvom hravého sprostredkovania jednotlivých sviatkov či zvykov. Prezentuje ich vždy niektorý z rodičov, ktorý pochádza z krajiny, ktorej sviatok oslavuje spolu so svojím dieťaťom.
„Minulý týždeň sme tu mali napríklad Deň Japonska. Oslavovali sme aj bahaiské či indické sviatky. Deťom zostane spomienka na pekný zážitok a nebudú niekoho nenávidieť len pre inú rasu či náboženstvo."
Sviatok Chanuka deťom predstavil Američan Andrew Sandor. „Chanuka je sviatok, ktorý patrí deťom. Oslavuje sa najmä doma v rodinách. Rodičia deťom rozprávajú príbeh, ako Židia porazili veľké sýrske vojsko, a keď chceli oslavovať svoju slobodu, zistili pri zapaľovaní sviečky, že majú len toľko oleja, aby plamienok vydržal horieť jeden deň. Stal sa však zázrak a olej vydržal osem dní," hovorí Sandor. Dodáva, že je to sviatok svetielok a deti veľmi rady zapaľujú každý deň ďalšiu sviečku na chanukovom osemramennom svietniku. „Po zapálení sviečky je pre deti prichystaná hra, počas ktorej získavajú sladkosti a darčeky. Veľa rodín obzvlášť v Amerike dáva deťom každý z ôsmich dní Chanuky darček, aby sa necítili ukrivdené, keď ich spolužiaci dostávajú vianočné darčeky."