Slovenskí džudisti sa dnes vrátia z turnajového sústredenia v kórejskom meste Jong-in, kde sa pripravovali na budúcoročnú sériu kvalifikácií na olympiádu v Aténach. Najlepšie si podľa očakávania počínal Jozef Krnáč, súťažiaci za Pozemné stavby Bratislava.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Jozef Krnáč získal pred rokom a pol v slovinskom Maribore na európskom šampionáte striebornú medailu. Teraz už má v hlave aj kvalifikáciu na olympiádu do Atén.
FOTO TASR - JOZEF ĎURNÍK
V kategórii do 66 kg prehral súboj o bronz s americkým džudistom a obsadil 5. miesto. „Krnáč mal dve zranenia a málo štartov. Pri rehabilitácii mu pomohli aj kúpele. Keďže je u nás najlepší a chýbala mu svetová konfrontácia, využili sme rozbehový turnaj v Kórei," povedal reprezentačný tréner a Krnáčov osobný tréner v jednej osobe Rastislav Mezovský.
Okrem Krnáča sa v Kórei pripravovali ďalší traja džudisti. Spišský rodák Matúš Konársky, ktorý už štyri roky študuje v Bratislave a preteká za Sláviu STU, nevyhral v kategórii do 73 kg ani jeden z dvoch súbojov. Rudolf Schichor z rovnakého klubu v kategórii do 81 kg najskôr zdolal Egypťana, no v druhom kole prehral s domácim borcom. V opravách potom nestačil ani na reprezentanta Mongolska. Kvarteto dopĺňal Zoltán Pálkovács z Dukly Banská Bystrica v hmotnostnej kategórii do sto kíl. Rovnako ako Konársky skončil už v prvom kole.
Prvý nominačný turnaj na olympiádu bude koncom januára v Moskve, v polovici mája posledný v Belehrade. Prípravný turnaj v Kórei bol z hľadiska situácie v našom športe ako z pekného sna. „Päť dní hradili pobyt aj stravu našim štyrom borcom Kórejčania. Iste si zakladali na kvalite turnaja, takže chceli pritiahnuť svetovú špičku. Na následnom sústredení pýtali za deň na osobu len 30 dolárov, čo je v porovnaní napríklad s maďarskou Tatou omnoho menej. Tam pýtajú 80 až 90 eur. Naša strana hradila akurát letenky. O tie sa postaral Slovenský olympijský výbor, takže zo zväzu nešli žiadne peniaze," opísal Mezovský.
Turnaj v Jong-in našim džudistom pomohol, zmerali si sily so špičkovými domácimi borcami v spoločnosti z celého sveta. Na následnom sústredení absolvovali množstvo cvičných zápasov. Dokopy na Ďalekom východe strávili desať dní. (sv)