j verejnosti," hovorí Gabriela Podušelová, vedúca muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea. Múzeá začali vznikať v 18. - 19. storočí ako vedecké inštitúcie a slúžili niekoľkým nadšencom a vedcom. Uchovávali jedinečnosti, kuriozity a doklady o prírode a živote v iných krajinách. „Preto sa ešte aj dnes stretávame s predstavou múzejníka ako človeka zapadnutého prachom, osamelo bádajúceho medzi predmetmi, ktorých význam mnohí nechápu," dodáva Podušelová. Dnes však návštevníci v múzeu hľadajú okrem poznania aj relax a zábavu.
Kedysi múzeá zhromažďovali kuriozity, cenné a vzácne artefakty najmä z oblasti výtvarného umenia, aristokracia zase vytvárala rodové zbierky, ktoré slúžili na prezentáciu histórie rodu. Iné múzeá slúžili na prezentáciu krajinného územia - napríklad župné múzeá v Uhorsku.
„V súčasnosti je hlavnou ambíciou múzeí predovšetkým dokumentovať. Stále viac vystupuje do popredia fenomén múzea súčasnosti - ktoré by zachovalo budúcim generáciám obraz súčasného sveta nielen v podobe filmov a druhotných záznamov, ale predovšetkým v podobe originálov, autentických predmetov dokumentujúcich život."
Úsilím múzeí už nie je len zbierať významné umelecké diela a dokumenty k dôležitým osobnostiam, ale snažia sa dokumentovať aj bežný život.
Ponúkajú návštevníkom exponáty, s ktorými sa už vo svojom živote stretli. Napríklad šijací stroj, aký si pamätajú od babičky.
Múzeá sa na Slovensku po roku 1990 dostali do obrovského prepadu, čo sa týka návštevnosti. V posledných rokoch však ich návštevnosť mierne stúpa. Návštevníci majú často voči nim kritický postoj. Je oprávnený, pretože expozície múzeí na Slovensku sú zväčša už dávno zastaralé. A návštevník, ktorý ich dnes môže konfrontovať s múzeami napríklad vo Viedni, nemôže byť spokojný.
Múzeá sú v letnej sezóne najnavštevovanejšie turistami, pred koncom školského roku a v septembri, pred jeho rozbehnutím, žiakmi škôl. Zmení sa v treťom tisícročí aj pravidlo, že návštevníci múzeí sa nemajú exponátov dotýkať?
„Hlavnou úlohou múzea je ochraňovať a zachovávať. Keby sme dovolili návštevníkom dotýkať sa originálov, rýchlo by sa zničili. Jednou z možností je však vytvoriť kvalitné kópie originálov a tie dať návštevníkom k dispozícii," hovorí Podušelová.
Jedným z trendov v modernom múzejníctve je aj múzeum vivum - živé múzeum. Návštevník sa dostáva do dielne alebo prevádzky priamo k nástrojom a prístrojom z minulých období a môže si vyskúšať, ako sa na nich pracovalo. Táto možnosť je veľmi lákavá.
Napríklad návštevník skanzenu, ktorý predstavuje slovenskú dedinu v minulosti, by mohol použiť krosná, kolovrátok, praslicu a vyskúšať si, ako je to s trepaním, česaním, spriadaním a tkaním ľanu.
Prehľad návštevnosti múzeí mesta Bratislavy za minulý rok
Názov múzea Počet návštevníkov
Mestské múzeum
- Historická expozícia 34 475
- Múzeum Michalská veža 13 637
- Národná kultúrna pamiatka Devín 74 417
Múzeum obchodu 8883
Múzeum polície SR 9400
Múzeum školstva a pedagogiky 120
Múzeum telesnej kultúry v SR 300
ŽSR-VVÚŽ, múzejno-dokumentačné centrum 5000
Slovenské národné múzeum
- Prírodovedné múzeum 40 919
- Múzeum židovskej kultúry 3150
- Archeologické múzeum 30 432
- Historické múzeum (Bratislavský hrad) 169 974
- Hudobné múzeum 170 016
- Múzeum kultúry Karpatských Nemcov 2247
Tento rok bolo v rámci Slovenského národného múzea v Bratislave otvorené ďalšie múzeum - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku.