
V zákulisí vládol organizovaný ruch. Dievčatá sa museli na móle zjavovať približne v päťdesiat sekundových intervaloch. Všetky si boli navzájom podobné vďaka jednotnému image: neviditeľný make-up a hladko sčesané vlasy zviazané do chvosta na zátylku. FOTO SME – PAVOL MAJER
Keď oslavuje päťdesiatiny úspešná žena, vie o tom úzky okruh priateliek. Keď úspešný muž, vie o tom široký okruh priateľov a dôležitých známych. O oslavách päťdesiatin módneho domu MaxMara vedela vo štvrtok celá Bratislava. Odohrávali sa vďaka sponzorom reprezentatívne – v Slovenskom národnom divadle.
Slávna značka sa narodila v malom talianskom mestečku Reggio Emilia. Bol to rodinný podnik, ktorý sa rozrástol ako dobre zasadený strom. Všetko sa začalo jedným plášťom z ťavej srsti a čarovným červeným kostýmom. Zakladateľ Achille Maramotti stavil na jednoduché línie, prísne strihy a ušľachtilé materiály. V 50. rokoch bola móda remeslom a Maramotti predbehol svoju dobu, pretože otvoril originálny krajčírsky salón. Vo svojich modeloch príťažlivo zlúčil rafinovanosť francúzskej módy a taliansky „bella vita“ štýl. Pretože vytváral módu pre pracujúce ženy, ktoré si nemohli len tak dovoliť, povedzme, nový plášť, chcel kolekcie maximálnej kvality a elegancie. Chcel, aby sa modely z jeho dielne dali nosiť aj niekoľko rokov a pritom nikdy nevyšli z módy.
Syn Luigi Maramotti, dnešný riaditeľ korporácie, sa drží otcových myšlienok. V módnom dome naďalej dbá najmä o kvalitu látok a rovnako kvalitné šitie – každý model prechádza starostlivou kontrolou. V súčasnosti značka ponúka kolekcie luxusných večerných a spoločenských šiat, pleteného tovaru, kostýmov, športových odevov – všetko v avantgardnom štýle, pretože klasický, tu neznamená starý.
Aj nová kolekcia jeseň – zima 2001/2002 je v tomto duchu originálne klasická a predstavuje modely z kože, kašmíru, čipky a kožušiny, dotvárané dôsledne vyberanými doplnkami a zvýrazňujúce siluetu. Tradičné odtiene sivej, ťavej srsti a hnedej sa elegantne lesknú ako zlato a striebro. Príjemným prekvapením sú modely z novopoužitej džínsoviny.
Snáď sa oplatí vyskúšať, či sú nasledujúce slová pána Maramottiho pravdivé: „Dôležité je, aby všetko, čo urobíme, vydržalo dlho. Môže to vyzerať ako starožitnosť. Ale aj tak je to moderné. Je bežné, že po sezóne vyhodíte starý model. Ale ja chcem, aby naše modely prežívali.“
MILADA ČECHOVÁ
Trochu dennej reality. Ak chcete mať v šatníku značkový dlhý plášť z najjemnejšiho flaušu či z ťavej srsti, pripravte si 20 – až 70-tisíc. Ak zatúžite po kašmírovom pulóvriku, stačia vám tri tisícky a na kostým pätnásť.