Ragby v podaní ŠK Slávia Bratislava a jeho tradičného súpera z Brna v roku 1928. FOTO - ARCHÍV
Z HISTÓRIE ŠPORTUV priebehu jesene 1926, keď mali ragbisti ŠK Slávia Bratislava za sebou už niekoľko zápasov, pozvali si súpera zvučného mena R. G. Univerzita Heidelberg. Denníky informovali, že „výsledok zápasu sa očakáva po celej Európe a bude to urputný boj, keďže Heidelberg je najlepšie ragbyové mužstvo kontinentu." Silu tohto súpera potvrdzovali výsledky so špičkovými európskymi tímami. Nemci dokázali poraziť také chýrne kluby ako Manchester, Amateur Wien, Bukurešť či Groningen.
„Náš rugbyový team v čele s vicekonzulom Dowdenom pilne trénuje a očakávame, že bude dobre reprezentovať pokrok telesnej výchovy Slovenska, čo už dokázal vo Viedni proti Amateurom," nádejal sa pred zápasom roka Slovenský denník. Stretnutie poriadala Slávia Bratislava v rámci osláv päťročného jubilea klubu.
Hralo sa na ihrisku Makabi Bratislava a napriek prehre domácich panovala spokojnosť s hrou, ktorá mala dramatický priebeh. „Slávia si pozvala súpera svetového mena a významu a podľahla mu po skvelej hre len malým rozdielom bodov. Skóre 5:8 je pre Sláviu úspechom. Krajná obetavosť hráčov Slávie a ich telesná zdatnosť prekonávali rafinovanú techniku a taktiku znamenitého súpera. Trojku Slávie položil Marčiš a trestný kop premenil neúnavný a najlepší jej hráč Dowden," písalo sa vtedy.
Neprehliadnuteľnou postavou medzi tridsiatimi ragbistami bol rozhodca. Na bratislavskom zápase rozhodol Ondřej Sekora, propagátor ragby v Československu, ktorý priviezol z Anglicka prvé pravidlá hry, bol v tom čase redaktorom Lidových novín. Mimochodom, ide o autora príbehu pre deti o dobrodružstvách Ferda Mravca.
To, že Slávii Bratislava sa v roku 1926 darilo, potvrdzuje aj pozvánka od Francúzskej ragbyovej federácie k zohraniu série zápasov s poprednými tímami ragbistov Krajiny galského kohúta, ktorú dostali po odohraní spomínaného zápasu s Heidelbergom. V tom čase úspešná zostava ŠK Slávia Bratislava nastupovala najčastejšie v tomto zložení: zadák Dowden, útočníci Fabeš, Nichols, Steiner, Novotný, útoková spojka Št. Marčiš, mlynová spojka J. Marčiš, rojníci Grňo, Berényi, Hintnaus, Kotoulek, Novák, Dohnal, Hrivík, Petrovič.
V časoch vzostupu Slávie malo ragby vyvolať zvýšený záujem o hru v radoch jej priaznivcov. „O ragby ako telesnej výchove netreba ani písať. Surovú a životu nebezpečnú hru predsa nebude nikto vymýšľať alebo hrať! Príďte na ihrisko a presvedčte sa. Nie je to hra pre chúlostivých, vo vate vychovaných chlapčekov, je to hra mužov, normálnych zdravých mužov. A vy nimi predsa ste!" Aj tak sa snažili ragbyoví činovníci pritiahnuť nových adeptov k šišatej lopte. IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)