Poslanci miestneho zastupiteľstva v Starom Meste pred rokovaním často presne nevedia, o čom budú rokovať. Materiály totiž dostávajú až ráno v deň zastupiteľstva. Program rokovania býva veľkou neznámou aj pre verejnosť. Okrem jasne stanovených bodov programu sa pod bodom s označením rôzne môžu nachádzať dôležité návrhy. Problém by zastupiteľstvo mohlo vyriešiť upravením rokovacieho poriadku.
Napríklad celý program utorňajšieho zasadnutia poslancov v Starom Meste mal celkom 16 bodov. Bod rôzne však obsahoval dvanásť samostatných návrhov. Medzi nimi boli zásadné materiály ako zmena územného plánu na Slavíne, urbanistická štúdia Karadžičova, žiadosť J&T Global o to, aby mohla pri PKO stavať vyššie, odpredaj akcií troch staromestských spoločností. Zverejnený program staromestského zastupiteľstva okrem schválenia rozpočtového provizória obsahoval záležitosti ako nový organizačný poriadok miestneho úradu či návrh na vyňatie dní, keď sa vykonávajú sobášne akty.
Podľa zákona o obecnom zriadení a tiež infozákona, samospráva síce musí na úradnej tabuli vyvesiť program zastupiteľstva, v zákone sa však nič nehovorí o štruktúre rozpísaného programu. Rovnako neexistujú ani kritériá, čo všetko pod bodom rôzne môže ísť na rokovanie.
„Tak rozsiahly bod rôzne považujem za nešťastné riešenie," povedal poslanec na Starom Meste Michal Ambrovič (SDKÚ). „Často sa tiež stáva, že materiály dostávame tesne pred zastupiteľstvom."
Na otázku, či s tým poslanci mienia niečo urobiť, povedal, že pripravujú novelizáciu rokovacieho poriadku. Podstatou novelizácie bude, že materiály zásadného charakteru by mali poslanci dostávať v časovom predstihu. Podľa poslanca za KDH Pavla Baxu, v bode rôzne sa zachytávajú aktuálne veci, ktoré sa už do pripravenej štruktúry nedostali. Za väčší problém aj on považuje dodávanie materiálov v deň zastupiteľstva.
V mestskom zastupiteľstve systém „bohatého bodu rôzne" nefunguje. Nie sú v ňom zaradené zásadné veci ako zmeny územného plánu či návrhy všeobecno-záväzných nariadení. „Návrhy na VZN alebo zmeny územného plánu majú svoje štandardné postupy," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. „Podľa rokovacieho poriadku predkladateľ materiál vypracuje, primátor rozhoduje o tom, do ktorých komisií bude jeho prerokovanie zaradené, potom postúpi materiál do mestskej rady a napokon na rokovanie mestského zastupiteľstva."
Bod rôzne kedysi za čias primátora Presperína preslávila Banská Bystrica. Poslanci v domnení, že tento bod už nebude zaujímavý a že prerokovali všetko dôležité, odchádzali z rokovania. Až na druhý deň sa dozvedeli, aký mestský majetok pod bodom rôzne ich kolegovia predali.
INGRID DROZDÍKOVÁ