Počas dňa otvorených dverí navštívilo včera Stredné odborné učilište na Svätoplukovej ulici mnoho zvedavcov. Najmä žiakov, ktorí končia základnú školu a ich rodičov.
Na Dni otvorených dverí prezentovali svoje schopnosti žiaci Stredného odborného učilišťa na Svätoplukovej ulici. Učilište ponúka odbory kozmetička, kaderníčka, krajčírka, manikérka-pedikérka, nadstavbu vlasová kozmetika a výroba konfekcie. FOTO SME - PAVOL MAJER
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Počas dňa otvorených dverí navštívilo včera Stredné odborné učilište na Svätoplukovej ulici mnoho zvedavcov. Najmä žiakov, ktorí končia základnú školu a ich rodičov.
Škola existuje od roku 1955. Vtedy to bolo Stredné odborné učilište textilné, kde sa pripravovali pradiarky pre štátne závody. Po revolúcii tu otvorili odbory kozmetička, kaderníčka, krajčírka, neskôr odbor manikérka-pedikérka, nadstavbu vlasová kozmetika a výroba konfekcie.
„Všetko sú to živnostenské profesie, takže žiaci môžu po skončení školy začať podnikať. Vybavenie dielní je špičkové a máme aj vlastné pracoviská, kde žiaci pracujú - kozmetický salón, kaderníctvo a krajčírsku dielňu. Klientelu tvoria najmä dôchodcovia a zisk ide na rozvoj školy a prístrojové zariadenie dielní," hovorí riaditeľka učilišťa Johana Sičová.
„Chcela som najprv byť kozmetička, ale nedostala som sa na tento odbor, a tak som si vybrala niečo príbuzné. A baví ma starať sa o ľudské ruky a nohy," usmiala sa Katka Kormančíková, prváčka v učebnom odbore manikérka-pedikérka. Dodáva, že so spolužiačkami už rozmýšľali aj o spoločnom súkromnom salóne. „Mám rada aj hodiny psychológie, kde nás pripravujú na to, aby sme vedeli so zákazníčkami primerane komunikovať."
„Ja som tu bola práve takto pred rokom na Dni otvorených dverí a páčilo sa mi tu," hovorí Beáta Turanová, prváčka v odbore kaderník. „Chcela by som si po škole otvoriť svoje kaderníctvo. Len ja sama," dodáva.
Stredné odborné učilište momentálne navštevuje 448 žiakov a tento rok prijmú ďalších 120. Najväčší záujem je podľa riaditeľky každoročne o odbor kozmetička a kaderníčka.
„Môžu sa k nám prihlásiť aj chlapci, ale zatiaľ nebol záujem," dodala. Do štvorročného učebného odboru kozmetička sú prijímacie pohovory z matematiky a slovenčiny. Do trojročných je prijímacia skúška zameraná na manuálnu zručnosť.