Na lezeckej veži Aupeak pri AuParku sa v sobotu podvečer v chladnom veternom počasí zišla nebývalá konkurencia, okrem Slovákov prišli aj horolezci z okolitých štátov.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Netradičných lezeckých disciplín pribúda. Jednu z nich prezentovali na lezeckej veži Aupeak pri AuParku mnohé známe tváre nielen zo slovenských horolezeckých kruhov, ale aj z Česka, Poľska a Maďarska. Bratislava hostila jedinečné preteky v drytoolingu, s ktorými sme v našom regióne do soboty nemali žiadnu skúsenosť.
Drytooling je stúpanie na umelej stene s pomôckami pre ľadovcové lezenie. Z angličtiny voľne preložiteľné aj ako náradie na suchu. Lezec totiž používa stúpacie železá („mačky") upevnené na nohách a v ruke drží cepíny. Samozrejme, zabezpečený je aj sedacím úväzom a prilbou. Zaujímavosťou je, že ak lezcovi cepín spadne, pokračovať už musí bez neho. Na kvalifikčné výstupy sa ostatní pretekári pozerať mohli, na finálové už nie. Aby sa mali ako uchytiť na stene, organizátori obrali chyty a celú stenu pokryli drevenými doskami.
V AuParku sa zišla naozaj silná konkurencia, a tak pôvodne plánované mužské finále na osem miesteniek museli napokon rozšíriť ešte o dve. „Keďže sa až desiati pretekári dostali na úplný vrch, teda dosiahli top, povedali sme si, že spravodlivé bude všetkých zaradiť do finále. Ženské finále bolo podľa plánov osemčlenné. Spolu liezlo 40 pretekárov," povedala organizátorka zo združenia Hory a mesto Tamara Greksáková.
Bojovalo 32 mužov a osem žien. Ženy mali ľahšie cesty, no top vo finálovej ceste dosiahla len jedna z nich, Petra Tomanová zo Zlatých Moraviec a stala sa tak víťazkou. Za sebou nechala Bratislavčanky Bednárikovú a Hitkovú.
Silná medzinárodná konkurencia v mužskej kategórii vybičovala pretekárov k excelentným výkonom. Výhodu domáceho prostredia zúročili Bratislavčania, víťaz Jozef Kopold a tretí Andrej Kolárik z klubu Extrém Slovensko. Veľkým prekvapením bol druhý Marek Leitman z Brna.
Podujatie zastrešoval slovenský horolezecký spolok James na čele s hlavným rozhodcom Igorom Kollerom. Do budúcnosti už naplánovali spoločné majstrovstvá s Čechmi, ktorým sa na našej stene veľmi páčilo. Súťaž slúžila aj ako previerka pred sériou pretekov „ľadového" Svetového pohára IWC. Prvý zo série bude v januári v Sass Fee vo Švajčiarsku. Na Slovensku sa podobná akcia uskutočnila iba v roku 2000 na čistom ľade na Štrbskom Plese. KAROL SVOZIL
Pretekmi v drytoolingu sa zároveň otvorila zimná lezecká sezóna v AuParku. Pre horolezcov budú až do jari k dispozícii upravené lezecké terény na tréning zimného lezenia. Na vyhradenom mieste steny si túto disciplínu budú môcť pod dozorom skúsených inštruktorov vyskúšať aj odvážni „amatéri". Cez týždeň je otvorené od 12.00 do 20.00, v sobotu a nedeľu od 10.00 do 20.00. Kopold trénoval na Alpy a Himaláje
Vyskúšať si stenu Aupeak v rámci spestrenia tréningu prišiel aj bratislavský horolezec Jozef Kopold z Vertikalu Patrónka. „Vždy ma priťahovali hory. K športovému lezeniu som sa dostal až neskôr. Je to pre mňa skôr zábava, prvoradé sú pre mňa hory, ľadovcové výstupy v Alpách a Himalájach. Prišiel som viacmenej podporiť pretekárske lezenie," povedal jeden z najlepších slovenských horolezcov, ktorý má ešte len 23 rokov. „Celý môj život sa točí okolo lezenia. Aj profesionálne sa zaoberám horolezeckými výrobkami, navrhujem ich a testujem. Veľa mi pomáha James," pokračoval Kopold.
Ľadovcové preteky na rýchlosť sa začali objavovať koncom minulého storočia vo Francúzsku, kde sa konali na ľadových vežiach rôzne súťaže. Nápad dostať „mačky" na drevo vznikol v Nemecku iba prednedávnom.
V sobotu sa v Bratislave nepretekalo na ľadovej veži, pre klimatické podmienky bola drevená stena jednoduchším riešením. „Rovnako ako tu, aj v horách je prioritou liezť rýchlo. Je tu veľa známych horolezcov, takže ľahké som to nemal," hodnotil Kopold, ktorý má vo svojej zbierke dva himalájske prvovýstupy. Tento rok v indických Himalájach zdolali 5840-metrový vrchol. So spolulezcom Ivanom Štefanským využili výsostné právo prvolezcov a nazvali ho Mt. Mahindra. „Kopec sme nazvali podľa auta, ktoré nás pod horu doviezlo," ozrejmil názov cieľa extrémne náročného výstupu Kopold.
Minulý rok sa vo štvorici spolu s Vladimírom Linekom a Igorom Kollerom vydal tiež do indických Himalájí zliezť 600-metrovú stenu, v ktorej dva týždne používali na bivakovanie prenosné plošiny zavesené priamo na kolmej stene. „Nevyliezli sme až na vrchol, ani pred nami sa to nikomu nepodarilo, ale nazvali sme si ho Castle Peak, v preklade hradný kopec," povedal Kopold, ktorý získal striebornú karabínu Jamesu za najlepší výstup roka. Zlatá sa udeľuje za ešte výnimočnejšie horolezecké výkony. (sv)