
Zajtra sa uskutočnia 9. majstrovstvá Slovenska vo westernovom jazdení v pezinskom športovo-rekreačnom areáli Rozálka. FOTO – ARCHÍV
Westernové jazdenie a rodeo vznikli v USA, aby sa zachovala tradícia amerických kovbojov a testácia plemena koní Quarter Horse, ktoré je pre westernové a rodeové disciplíny najvhodnejšie. Na Slovensku však bolo až do roku 1989 tabu, pretože vraj išlo o „zábavu kapitalistov“, za ktorých komunisti považovali aj pastierov koní.
„Westernové jazdenie je spôsob výcviku a využitia koňa pri práci na ranči. Súťažné disciplíny westernu a rodea sa riadia pravidlami, jednotlivé disciplíny vyjadrujú požiadavky na koňa i jazdca pri každodennej práci,“ vysvetľuje predseda Slovenskej asociácie western ridingu a rodea (SAWRR) Štefan Pačes.
Disicplíny sú rozdelené do štyroch kategórií – prijazdenosť a ovládateľnosť koňa, práca s dobytkom, súťaže zamerané na rýchlosť a posúdenie stavby koňa.
V súčasnosti má SAWRR asi 250 členov, z ktorých osemdesiat chodí na súťaže. Pod hlavičkou SAWRR vystupujú ranče, jazdecké kluby a oddiely, ale aj jednotlivci, ktorí sa zúčastňujú na domácich i zahraničných pretekoch. Medzi najúspešnejších slovenských pretekárov patrí Zuzana Pačesová (osemnásobná šampiónka SR), Lucia Celecová (sedemnásobná šampiónka), Tomáš Celec (päťnásobný šampión) a Milan Zelka (šesťnásobný šampión).
„Westernové jazdenie sa na Slovensku utešene rozvíja a korene zapustilo aj v Bratislave, kde sa mu venujú na Ranči 4C, Ranči Ouzských, na Anninom majeri v Miloslavove, v TJ Elán Čierna Voda a v ďalších oddieloch,“ pokračoval Štefan Pačes. Bratislavčania teda nebudú chýbať ani na 9. majstrovstvách Slovenska vo westernovom jazdení, ktoré sa zajtra uskutočnia v pezinskom športovo-rekreačnom areáli Rozálka.
Na štarte bude okolo 40 pretekárov, a to nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska a Rakúska, ktorí zvýšia konkurenciu a zdramatizujú súboje o tituly. Na tie si brúsia zuby aj bratislavskí pretekári, ktorí patria k protagonistom tohto športu na Slovensku a vo westernových i rodeových disciplínach patria k najlepším.
(jg)