Kolky boli spočiatku len dobrou zábavou a vyplnením voľného času. Dnes je to šport ako každý iný. Náročný na techniku, taktiku, fyzickú i psychickú kondíciu. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
zápisov vrhali guľaté kamene na zostavu troch, siedmich či deviatich kolkov z konských kostí alebo dreva.
Prvý hodnoverný doklad o kolkoch je v kronike mesta Rothenburg a pochádza z roku 1147. Táto hra sa rýchlo rozširovala. Veľa sa hrávalo o peniaze, vznikali spory, krvavé bitky, a tak sa kolky dostávali v mestách medzi zakázané zábavy.
Kolkárne boli súčasťou krčiem
Bratislavská kolkárska história sa začína na sklonku 19. storočia. Na verejných priestranstvách sa budovali nekryté jednodráhové kolkárne. Deviateho októbra 1872 bol založený Klub bratislavských kolkárov (Pressburger Kegel Clubb). Na prelome 19. a 20. storočia a v prvých rokoch 20. storočia nadobudla kolkárska hra komerčný charakter. Kolkárne stavali súkromníci, krčmári a výčapníci, ktorým tento druh zábavy prinášal nemalé zisky. Z takto získaných prostriedkov postupne zveľaďovali svoje priestory a malú časť financií vyčlenili pre chlapcov - stavačov kolkov. Medzi najznámejšie vtedy postavené bratislavské kolkárne patrili tie U Pohančeníka, Sulovského, Elizáka, Bošňáka, na Ahoji, na Patrónke, pod Hradom, na dnešnej Vazovovej ulici, U Slováka či na Račištorfskej ulici.
Po vojne sa z hry stáva šport
Charakter športovej hry nadobudli kolky v Bratislave a postupne na celom Slovensku po prvej svetovej vojne. Vo väčších mestách sa vytvárali skupiny nesúce názvy podnikov a firiem. V našom meste to boli napríklad Vojenský súd, Tabaková réžia či Lekári štátnej nemocnice. Tieto i ďalšie skupiny sa stretávali v Károlyiho kolkárni, kde od roku 1922 zvádzali medzi sebou neľútostné kolkárske súboje.
Po rozdelení republiky riadil kolky Slovenský amatérsky kolkársky zväz, ktorý rozbehol v roku 1944 prvú organizovanú súťaž na Slovensku - Bratislavskú ligu, v ktorej hralo 17 tímov. Víťazom sa stal Tatran Bratislava. V pravidlách, ktoré vyšli v roku 1946, sa píše aj o tom, že v kolkárňach sa zakazuje fajčiť, počas zápasu piť liehové nápoje a prikazujú sa jednotné úbory. Dlhé biele nohavice, tričko a tenisky. Výrazným úspechom bolo v roku 1962 pridelenie 5. majstrovstiev sveta Bratislave. Nová šesťdráhová kolkáreň na Pasienkoch bola svedkom zisku prvého titulu majstrov sveta pre kolkárov ČSSR.
V Bratislave sú v súčasnosti štyri kolkárne, viacero tímov, ktoré hrajú súťaže na rôznych výkonnostných úrovniach. Ak si chcete kolky vyskúšať, môžete zájsť do troch kolkární, ktoré slúžia aj verejnosti. Pravidlá pre rekreačných hráčov môžu byť veľmi jednoduché. Jedným hodom guľou zvaliť čo najviac kolkov. Každá zvalená kolka znamená bod.
MIESTO OTVORENÉ CENA INÉ KONTAKT
Kolkáreň TJ Spoje, podľa dohody 1 dráha - 300 Sk na 1 hod., šatňa 150 Sk, tenisky 45 52 08 07
Hviezdna ul. 1 celá kolkáreň (4 dráhy) 1000 Sk/h s bielou podrážkou
Kolkáreň Pasienky, podľa dohody 1 dráha - 200 Sk na 1 hod., šatne sú v cene, tenisky 44 37 21 01
Trnavská 31 každá ďalšia dráha 100 Sk naviac, s bielou podrážkou
celá kolkáreň (6 dráh) 720 Sk
Kolkáreň Inter, podľa dohody 6 dráh - 2000 Sk na 1 hod. (v cene šatne sú v cene, 53 41 35 00,
Turčianska ulica je sauna, vírivka, spoločenská tenisky s bielou 0907 110 631
miestnosť), 6 dráh 1200 Sk/h, 6 dráh a podrážkou, objednávky (p. Dobrucký)
spoločenská miestnosť 1600 Sk/h minimálne na 3 hod
Autor: PROKOP SLOVÁČEKIGOR MACHAJDÍK