
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Od včera sa Bratislavčania môžu bezplatne radiť v Poradni Zuzany Martinákovej (na snímke v strede), ktorá bude fungovať každý posledný štvrtok v mesiaci od jednej do šiestej hodiny popoludní v Primaciálnom paláci. Pár minút po včerajšom otvorení do nej nesmelo vkročilo prvých osem klientov.
Najväčší záujem mali o právne poradenstvo: starší dôchodca sa prišiel poradiť, ako zrušiť kúpno-predajnú zmluvu, ktorú podpísal pod nátlakom; tridsaťpäťročná Beáta chcela zistiť, ako riešiť spor so zamestnávateľom vo Viedni: „Počas vyberania ,óčeerky‘ mi dal výpoveď. Ale ja mám dve deti, o ktoré sa musím postarať, osem dní dovolenky a nejaké nevyplatené výplaty. Určite to tak nenechám!“ rozčúlila sa.
Autorka projektu poradní (zatiaľ existujú v ôsmich krajských a dvoch okresných mestách), podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková pre SME povedala, že myšlienka založiť ich vznikla na základe jej skúseností z terénu: „Vždy, keď som mala so sebou ľudí zaoberajúcich sa sociálnym alebo právnym poradenstvom, vyhľadalo nás množstvo ľudí s konkrétnymi problémami. Môj stôl je zaplavený žiadosťami o pomoc a ja nemám kapacitu sa im venovať a vybavovať listy. Preto som si povedala, že keby sa mi podarilo zorganizovať túto službu, malo by to najväčší efekt.“
Záujem o bezplatné rady je veľký. Mnohí ľudia majú skutočne vážne problémy a nevedia, na koho sa obrátiť.
„Chcela by som, aby bolo poradní čo najviac,“ hovorí Martináková. „Zohnať však dobrých odborníkov, ktorí sú ochotní poskytovať takéto poradenstvo bezplatne, nie je jednoduché. Stálo ma veľa námahy, kým som ich presvedčila. Zatiaľ sú to najmä ženy, ale už s nami začal spolupracovať aj jeden muž.“
„Mnohí ľudia, ktorí navštívili niektorú z poradní, sľúbili, že privedú aj rodinu či priateľov, a tak sa chvíľami aj desíme, či to budeme stíhať vybavovať. Ale zároveň vidíme, že takáto služba má význam,“ hovorí Z. Martináková. „Zdalo sa mi málo iba chodiť, rozprávať a teoretizovať nad politikou. Toto je niečo konkrétne. Význam poradní vidím aj v tom, že keď sa spracujú prvé konkrétne veci, ukážu sa najväčšie legislatívne diery. Ak zistíte, že z dvadsiatich prípadov, ktoré rieši advokátka, sa osemnásť týka rozvodu, výživného a vysporiadania majetku, že to súdy riešia šesť rokov, je jasné, že tu legislatíva nefunguje.“ (sr)