Na snímke je raritný vypaľovaný barykový sud, ktorý sa nachádza v Poľnohospodárskom družstve Vajnory. Na skúšku tu s ním experimentujú po prvýkrát. Tento barykový sud má svoj pôvod vo Francúzsku. S obsahom 220 litrov je určený na to, aby sa doň dalo kvalitné víno ako Cabernet Sauvignon, ktoré tam zreje tri až šesť mesiacov. Z tohto vypaľovaného dreva prejde na víno krásna škoricová aróma. Ojedinelé je to, že v jednom sude môže víno dozrievať len raz, potom to už vraj nie je baryk a Francúzi takéto „použité" sudy rovno vyhadzujú. Vzhľadom na to, že jeden sud má hodnotu dvadsaťtisíc korún, na Slovensku sa nevyhadzuje, ale slúži ďalej na zretie bežných vín. Vysoká cena suda sa vráti v každej predanej fľaške. Piť víno z barykového suda je v súčasnosti módnym trendom a jedna fľaša takéhoto výstrelku stojí minimálne päťsto korún.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Vínna pivnička Victory's wine v Modre má vraj až 350 rokov a do súkromného vlastníctva rodiny Petríkovcov patrí od roku 1924. Pôvodne boli v tejto kamennej pivnici dve malé pivničky, ale nakoniec ich majitelia spojili a urobili z nich jednu väčšiu. Kedysi nad ňou býval najlepší modranský priateľ Ľudovíta Štúra Daniel Lačný. Náš národný buditeľ ho vraj často navštevoval a keďže dom bol hlinený s jednou izbou a kuchyňou, je pravdepodobné, že skôr ako v dome sedávali spolu v podzemnej pivnici. Hypotéza, že Štúr chodil piť víno práve sem, je síce z historického hľadiska nedokázateľná, ale zato veľmi pravdepodobná. V priestore s kapacitou do šestnásť ľudí sú aj dve studne a pre verejnosť robia degustácie len na objednávku.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Pivnica v objekte Obecného domu v Rači má veľmi zaujímavú históriu. Pôvodne na tomto mieste bola kaplnka rodiny Koleničovcov, v roku 1936 obec Račišdorf od nich odkúpila pozemky, získala súhlas cirkvi na zbúranie sakrálnej stavby s podmienkou, že objekt bude slúžiť obci a vinárom. O rok neskôr sa postavil celý dom, v ktorom bol obecný úrad a v jeho podzemí sa skladovalo račišdorfské víno. O desať rokov stavbu skonfiškovali, štát tam zriadil pôrodnicu a neskôr aj policajnú stanicu. V roku 1998 sa obnovila činnosť Račianskeho vinohradníckeho spolku a presvedčili kompetentných, aby sa pustili do rekonštrukcie priestorov. Takto tam vznikla aj pamätná Račianska izba. Momentálne v pivnici bývajú podujatia. Najbližšie sa bude 13. decembra poobede konať druhý ročník Vianočných vínnych trhov v Račišdorfe.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Pivnica vo Vajnoroch bola tento rok po prvýkrát súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty, lebo vínny spolok tu založili len nedávno. V polovici novembra tak návštevníkom predviedli novú nafľašovanú kolekciu vín a nové vajnorské etikety a fľaše. Táto pivnica reprezentuje našu krajinu v Encyklopédii svetových vín, ktorú napísal Tom Johnson. Za Slovensko je odfotografovaná práve stará klenbová vajnorská pivnica s dubovými sudmi.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Malokarpatský región je jednou z najpríťažlivejších a najlepšie vybavených oblastí cestovného ruchu na Slovensku. Leží v blízkosti Bratislavy, na juhu hraničí so známou seneckou turistickou oblasťou a zaujímavé sú aj ďalšie susedné oblasti - piešťanská a záhorská. Taktiež je najznámejším producentským regiónom vína na Slovensku.
Podľa vzoru rakúskych susedov Združenie Malokarpatskej vínnej cesty pripravilo Deň otvorených pivníc v tejto oblasti. Vtedy je otvorených v rovnakom čase všetkých 57 pivníc na trase. Takmer 30 producentov vína pri tomto podujatí raz ročne sprístupní súkromie malých pivníc a umožní návštevníkom nazrieť do zákulisia spracovania hrozna. Výrobcovia sa pokúšajú amatérskych, ale aj profesionálnych degustátorov zaujať tým najlepším, čo majú vo svojej tekutej ponuke, na požiadanie poskytujú aj odborné výklady. Podmienkou účasti každého milovníka vína je zakúpenie vstupenky, ktorej súčasťou je degustačný pohárik, vínny pas, orientačná mapa a, samozrejme, nesmie chýbať chuť ochutnávať vína nielen z tohtoročnej produkcie.
Vďaka dostatku vína a rozširujúcim sa aktivitám vinárov, ktorí čerpajú inšpiráciu z vinársky vyspelejších území Európy, sa o Malokarpatskej vínnej ceste hovorí čoraz častejšie. Táto cesta spája z vinárskeho hľadiska najpozoruhodnejšie body regiónu. Je príťažlivá pre turistov, ktorí hľadajú zážitky založené na ochutnávke miestnych vín a špecialít, návšteve vínnych pivníc, vinoték a možno aj múzeí, kde sa môžu bližšie oboznámiť s pestovaním viniča a spracovaním jeho plodov v tomto regióne.
Členmi Združenia Malokarpatskej vínnej cesty sú obce: mestská časť Bratislava-Rača, Limbach, Pezinok, Viničné, Svätý Jur, Chorvátsky Grob, Slovenský Grob, Dubová, Píla, Modra, Šenkvice, Vinosady, Budmerice, Častá, Doľany, Štefanová, Vištuk, Dolné Orešany, Horné Orešany, Suchá nad Parnou, Báhoň, Čataj, Jablonec, Trnava a Smolenice.