V piatich petržalských školách po zlúčení od septembra budúceho roka bude zhruba od 600 do 700 detí, budovy tak budú využité na asi 70%. Niektoré z nich sú dnes využité len na 40 50%. Podľa Veroniky Redechovej z oddelenia školstva z miestneho úradu v Petržalke, k spájaniu tried dôjsť nemusí, deti by mali „dobehnúť" v tom učebnom variante, v ktorom začali na pôvodnej škole.
O zlúčení škôl rozhodli petržalskí poslanci na minulotýždňovom zastupiteľstve. Dôvodom zlúčenia bol nedostatok peňazí. „Štát nám dal na tento rok pre všetky základné a materské školy okolo 52 miliónov korún. Pritom len na prevádzku 17 základných škôl sme potrebovali 48 miliónov," upresnila Redechová.
Kritériom zlučovania boli prevádzkové náklady na jedného žiaka, počet žiakov, lokalita školy, učebné varianty či demografický vývoj. Poslanci sa dohodli, že do racionalizácie nepôjdu štyri školy, ktoré majú bazén.
Na reakciu, prečo o redukcii nevedeli skôr rodičia, riaditelia škôl či zástupcovia športových stredísk na školách, tlačová tajomníčka Milka Podmajerská povedala: „Nevedeli možno len o konkrétnych školách. O zlej situácii, ktorú je potrebné riešiť, však vedeli. Samotný materiál sa so širokou verejnosťou pripravovať nedal. Tak pedagogická, ako aj rodičovská verejnosť však o všetkom bude informovaná a budú im vysvetlené všetky argumenty."
Základná škola na Vlasteneckom námestí sa tak bude sťahovať na Černyševského, škola na Tematínskej pôjde do priestorov na Holíčskej, škola Beňadická sa premiestni do budovy školy na Budatínskej, Hálova do Prokofievovej. V súčasnosti už prebieha zlučovanie školy na Záporožskej so školou na Nobelovom námestí.
Konkrétna organizácia školského roka, ktorá by rodičom upresnila obraz o nových podmienkach, bude jasná najneskôr až v marci. Športové strediská na školách opúšťajúcich pôvodné priestory sú na Beňadickej (basketbal, tenis) a Hálovej (volejbal). Na Tematínskej je v druhom stupni trieda so zameraním na atletiku (v súťažiach vystupovala pod názvom školy). Či sa tieto športy budú aj po zlúčení rozvíjať, závisí na dohodách riaditeľov škôl a vedení športových stredísk. „V každom prípade je záujmom mestskej časti, aby sa učebné varianty z pôvodných škôl vyučovali aj na nástupníckych školách. Športové strediská môžu zostať v pôvodných priestoroch, ich členmi neboli len žiaci škôl," dodala Redechová.
Nájomné, ktoré bude pre existenciu športových stredísk limitujúcim faktorom, bude určovať buď mestská časť, alebo nový nájomca. Konkrétnych záujemcov o prenájom uvoľnených budov mestská časť eviduje v dvoch prípadoch. O Hálovu má záujem stredná škola, na Beňadickú by mala prísť cirkevná škola. Konečné rozhodnutie o osude budov padne tiež až v marci.
Redukcia škôl sa odrazí aj na počte pedagogických pracovníkov, ako prví prídu o miesta dôchodcovia. Na miesta riaditeľov zlúčených škôl bude vypísané výberové konanie.