Rokenrolisti opäť dodržali zlaté pravidlo

Vždy, keď boli v Bratislave majstrovstvá sveta juniorských formácií v akrobatickom rokenrole, ostalo zásluhou klubu RRC Hydrorock Bratislava prvenstvo doma. Stalo sa tak v rokoch 1996 a 2000. V sobotu večer čakalo v Národnom tenisovom centre plné hľadisko

Zlatá formácia Hydrorocku Bratislava.FOTO SME ­ PAVOL MAJER

na to, či dokážu domáci rokenrolisti dodržať toto zlaté pravidlo.

Na svetový šampionát juniorských formácií pricestovalo 20 tímov z deviatich krajín, Slovensko malo v hre okrem dvoch tímov RRC Hydrorock Bratislava aj formácie zo Zvolena (tá nepostúpila z kvalifikácie) a Trebišova (nedostala sa do finále).

Prvý tím Hydrorocku zložený zo skúsenejších párov, aktuálny majster Európy a obhajca vlaňajšieho svetového prvenstva vyhral popoludňajšiu kvalifikáciu. Na päty mu nepríjemne šliapala francúzska formácia, s vystúpením nabitým rozhodcovsky, ale aj divácky atraktívnymi šou prvkami. Druhé družstvo Hydrorocku, nastupujúca generácia rokenrolistov v žiackom veku, sa kvalifikovalo zo štvrtého miesta. Obe bratislavské formácie bez problémov postúpili aj do finále.

Prvé družstvo Hydrorocku po celodennom maratóne svoj výkon vo finále ešte vystupňovalo, zaujalo dobrou synchrónnosťou všetkých párov, vysokým tempom. Väčšina rozhodcov ho dala na prvé miesto. Francúzi pridali vo finálovom vystúpení niekoľko nových efektných prvkov pre divákov, no stačilo to len na striebornú medailu.

„Čistejšie a kvalitnejšie bolo naše semifinálové vystúpenie. Vo finále asi rozhodla v náš prospech väčšia dynamika a rýchlosť. Druhí Francúzi boli tiež výborní, ale miestami sa odklonili od zásad v akrobatickom rokenrole a robili šou pre divákov," vraví strojca všetkých zlatých úspechov Hydrorocku Stanislav Kočiš, ktorý spolu s Rastislavom Baňasom pripravoval aj druhú bratislavskú formáciu.

Bronz získalo Nemecko, štvrté miesto obsadila nastupujúca generácia Hydrorocku Bratislava. „Naše nádeje postupovali do finále z tretieho miesta, v ňom im trochu dochádzali sily, a tak klesli o jednu priečku. Ich čas však ešte len príde," dodal úspešný tréner.

Súčasťou sobotňajšieho juniorského šampionátu boli aj otvorené majstrovstvá Slovenska dospelých. Zvíťazil ukrajinský pár Nikeenková ­ Nikolaev, bratislavská dvojica Martinovičová ­ Bučko skončila siedma.

Formáciu tvorí v akrobatickom rokenrole maximálne osem párov. V juniorskej kategórii môžu v tíme štartovať páry, v ktorých má starší člen maximálne 17 rokov. Vystúpenie trvá najviac 3 minúty 45 sekúnd, najmenej 3 minúty. Páry tancujú spoločne, na parkete si svoje postavenia plynule menia. Rozhodcovia hodnotia techniku, synchrónnosť, ale aj presnosť pri presúvaní sa párov do jednotlivých pozícií, ktoré vytvárajú pri pohľade zvrchu meniace sa obrazce. Súťaž má tri časti: kvalifikáciu, 12-členné semifinále a 6-členné finále. Formácie predvedú vždy to isté vystúpenie. O prvenstve rozhoduje výhradne aktuálny finálový výkon, rozhodcovia nesmú prihliadať na predošlé výkony.