Záujemcovia o prácu v obecných policajných zboroch podľa nového nariadenia vlády pred vstupom do služby budú od začiatku budúceho roka musieť prejsť špeciálnym školením a testom. Počas štyridsiatich minút budú musieť odpovedať na rovnaký počet písomných otázok. Potom prídu na rad tri ústne otázky z teórie i praxe policajnej práce pred trojčlennou komisiou zloženou z príslušníkov obecných polícií a Policajného zboru.
„Už zo zákona nám vyplýva povinnosť, aby naši nováčikovia absolvovali aspoň úplné stredoškolské vzdelanie a školenie odbornej spôsobilosti v našich strediskách. Bratislavská Mestská polícia má takéto zariadenie v Dúbravke. S výcvikom pomáha aj ostatným obecným útvarom. V súčasnosti školíme 27 budúcich príslušníkov z celého Slovenska, po absolvovaní výcviku rozšíria štyria z nich naše rady v Bratislave," uviedol pre SME hovorca Mestskej polície v Bratislave Peter Pleva.
V stredisku pôsobí 25 lektorov z mestskej aj štátnej polície. Adepti sa tu oboznámia so základmi právneho poriadku a trestného práva, ako aj so všeobecne záväznými nariadeniami obce, v ktorej budú pôsobiť. Dozvedia sa aj potrebné informácie z oblasti kriminalistiky či etiky policajnej práce. Teoretickú časť výcviku v rozsahu 320 hodín potom doplní 80-hodinový praktický kurz.
„Naši budúci príslušníci už teraz po absolvovaní školenia musia zvládnuť odborné záverečné skúšky pred trojčlennou komisiou, takže systém skúšok sa na budúci rok veľmi nezmení. Poslucháč vyhovie, ak zodpovie minimálne štyri pätiny otázok. Neúspešní adepti majú právo skúšku jedenkrát opakovať. Ak sa im to nepodarí ani potom, nezostáva im iné, len druhýkrát absolvovať výcvikový kurz. Chlapcom sa to však nestáva často, za tri mesiace sa na prácu pomerne dobre pripravia," uzavrel Pleva.
MARTIN KÓŇA, sita