Gemeran aj s novým manažmentom je vo funkcii od konca októbra. V týchto dňoch pracujú na vízii a reorganizácii spoločnosti.
Vo vodárenskej spoločnosti je mesto Bratislava majoritným 60-percentným vlastníkom, zvyšok akcií vlastnia mestá a obce v okresoch Senec, Pezinok, Malacky, Skalica, Senica a Myjava. Cez zastúpenie v dozornej rade a v predstavenstve Bratislava spoločnosť ovláda. Ešte donedávna komunikácia medzi mestom a minoritnými vlastníkmi o ďalšom fungovaní spoločnosti viazla. Včera však primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že Bratislava sa s vidiekom dohodla. Dokonca sa uvažuje aj o rozšírení počtu členov v orgánoch spoločnosti práve pre zástupcov minoritných vlastníkov.
Pred časom totiž hrozilo, že malé mestá založia majetok do vlastných prevádzkových spoločností a nie do BVS. „Primátori a starostovia deklarovali, že v spoločnosti chcú zostať a vložia do nej aj majetok," informoval Ďurkovský.
Akcionári sa dohodli, že BVS nebude vyplácať dividendy, ale zisk spolu s odpismi investuje do rozvoja spoločnosti. Stav sietí, čistiarní odpadových vôd a všeobecne systému zásobovania vodou v rámci regiónu je však rozdielny. Najviac peňazí do modernizácie bude potrebovať práve vidiek.
V akom pomere sa budú investície medzi Bratislavu a vidiek deliť, sa podľa primátora dnes nedá s určitosťou povedať. Na odpisoch sa Bratislava podieľa 76 percentami.
Do vodárenskej spoločnosti by sa malo v budúcom roku podľa Gemerana z vlastných zdrojov investovať asi 730 miliónov korún, peniaze by mali ísť do zvyšovania kapacity strategických vodných zdrojov a modernizácie čistiarní odpadových vôd.
O vstupe súkromného kapitálu do vodární sa zatiaľ neuvažuje. Ďalším krokom bude hĺbkový audit spoločnosti. Idea bývalého vedenia mesta, ktoré založilo prevádzkovú vodárenskú spoločnosť na to, aby ju predalo investorovi, je podľa Ďurkovského dnes prebytočná. Zmluva spred roka s poradcom pre privatizáciu Dresdner bank skončí v decembri tohto roka. „Mesto poradcovi zaplatí za prácu, ktorú urobil," odpovedal primátor na otázku, čo bude s poradcom. Ten legislatívne pripravil založenie prevádzkovej spoločnosti.
Predseda Daniel Gemeran: Vo vodárňach chystáme opatreniaPorozprávali sme sa s predsedom predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti DANIELOM GEMERANOM (na snímke) .
Voda v štátoch Európskej únie je výrazne drahšia ako na Slovensku. Myslíte si, že aj u nás sa jej cena vyšplhá tak vysoko?
„Netrúfal by som si to porovnávať, tam je podstatne iný ukazovateľ a to, akú časť výdajov domácností tvorí vodné a stočné. U nás výdaje za spotrebu vody predstavujú okolo jedného percenta a na tejto úrovni zostaneme."
Nemôže byť cena vody v rámci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti rozdielna: iná v Bratislave ako v Pezinku?
„Nie, cena je celoplošná. V zásade to možné je, ale potom by musela byť upravená činnosť a legislatíva Regulačného úradu. Regulačný úrad vydáva rozhodnutia s celoplošnou platnosťou. Vodárenské spoločnosti sa budovali práve na princípe solidarity. Ak by malo dôjsť k rozdielnej cenovej politike, potom by od základného princípu museli oficiálne odstúpiť akcionári."
Chystáte prepúšťanie?
„Nechystáme prepúšťanie, ale pripravujeme opatrenia smerujúce k sprehľadneniu riadenia. Samozrejme, vedľajším efektom týchto opatrení sú úspory aj v prípade osobných nákladov. Predpokladáme, že dôjde k zníženiu počtu zamestnancov."
Kompetencie vo vodárenskej spoločnosti sú rozdelené na princípe silná dozorná rada slabé predstavenstvo.
„Fond národného majetku zakladal vodárenské spoločnosti a ovládal ich cez silnú dozornú radu. Časť kompetencií, ktoré sú bežné u predstavenstva, preniesol na dozornú radu. Tá nielen kontroluje, ale aj berie na vedomie a schvaľuje závažné veci, čo brzdí prácu výkonného orgánu predstavenstva. Napríklad každý predaj pozemkov schvaľuje dokonca valné zhromaždenie."
Dôjde ku zmene stanov?
„Áno. Existuje návrh, ktorý počíta s prerozdelením kompetencií medzi predstavenstvo a valné zhromaždenie. Dozorná rada by si mala ponechať kontrolnú funkciu." (dro)
FOTO SME MIROSLAVA CIBULKOVÁ