
Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji.FOTO WWW.IVANKAPRIDUNAJI.SK
o mýta, pokračuje cez Trnavské mýto, Trnavskú ulicu, pri bývalej IKEI sa zabočí vpravo a popri Martinskom cintoríne do Novej Vrakune. Tam na križovatke treba odbočiť vľavo na Most pri Bratislave a v Moste na Malinovo. V Malinove je odbočka z hlavnej cesty doľava, kde sa zabočí a prejde cez Zálesie do Ivanky pri Dunaji.
Ivanka je obľúbeným výletným miestom aj pre trampov. Tramping sa tu začal rozvíjať už v roku 1941. Prvou trampskou osadou bola Zelená sedma. Trampi z celého Slovenka i Čiech sa každoročne stretávajú na potlachoch a slezinách v extraviláne obce v totemovom háji v lokalite zvanej „U Rusa".
Prvý písomný záznam o existencii obce je z roku 1209. Je to darovacia listina, ktorou kráľ Ondrej II. daroval Sv. Jur, Čeklís, Iwand, Eberhart a obec Kastelan Tomášovi z Hontu-Svätojurskému za zásluhy v boji proti Bulharom.
Čestné občianstvo obce Ivanka pri Dunaji bolo udelené Vincentovi Šikulovi za šírenie dobrého mena obce a významný prínos pre rozvoj slovenskej literárnej tvorby.
(jv, mip)
FOTO MAPA WWW.ATLAS.SK
Zaujímavosti
* Na Námestí sv. Rozálie stojí rotunda s novoklasicistickým priečelím, kupolovitou strechou a malou vežičkou, v ktorej je umiestnený zvon.
Kaplnka bola postavená v roku 1832 na pamiatku ukončenia morovej epidémie. Dala ju postaviť obec za richtára Štefana Morávka a je zasvätená sv. Rozálii, ku ktorej sa zbožní Ivančania utiekali s prosbou o pomoc. Epidémia ustala práve na Sviatok sv. Rozálie 4. septembra. Tento sviatok v minulosti uctievali svojou účasťou aj pútnici z okolitých dedín.
* Kamenný kríž oproti zvonici
Zvonica z 18. storočia stála na Moyzesovej ulici oproti domom č. 5 a 6 ešte v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Stavitelia pravdepodobne výberom miesta rešpektovali určitú pietnu tradíciu. Predpokladá sa, že v tejto oblasti mala Farná drevenú, neskôr možno murovanú kaplnku, v okolí ktorej sa pochovávalo. Naproti bývalej zvonici ešte dnes stojí ohradený kamenný kríž, ktorý by mohol symbolicky pripomínať niekdajší cintorín.
* Mohyla generála M. R. Štefánika
Pamätné miesto, kde tragicky zahynul spoluzakladateľ ČSR, významný vedec, generál Milan Rastislav Štefánik s talianskou posádkou. Na mieste, kde sa jeho lietadlo zrútilo, postavili podľa návrhu národného umelca, architekta Dušana Jurkoviča mohylu so zemným valom a slovanskými lipami po obvode. Každoročne tu býva pietna spomienka na M. R. Štefánika.
* Štrkovisko s rozlohou 7,6 hektárov
Nachádza sa kúsok za obcou. Je to rybársky revír. Prístup k jazeru je z dvoch strán. Jeden prístup ústi na pláži (poľná cesta), kde je aj reštauračné zariadenie. Druhý prístup ústi oproti v poli (betónová cesta).