
Gautier Capucon
Francúz Gautier Capucon, Poliak Kuba Jakowicz a Dán Jesper Juul Sorensen sa stali laureátmi Medzinárodnej tribúny mladých interpretov UNESCO, ktorá vyvrcholila v utorok večer v rámci programu BHS. Dve Slovenky Bernardetta Šuňavská (študuje hru na organe na VŠMU) a klaviristka Jordana Palovičová (absolvovala bratislavské Konzervatórium a VŠMU) sa dostali medzi osem finalistov, keď ich porota vybrala spomedzi tridsiatky prihlásených mladých hudobníkov.
Ako poznamenal predseda medzinárodnej poroty profesor Miloš Jurkovič, tento ročník bol jeden z najkvalitnejších vo vyše tridsaťročnej histórii, preto sa ťažko vyberali traja najlepší. Všetci súťažiaci, ktorých cez vlny rozhlasu členských krajín Európskej vysielacej únie počúvali milióny poslucháčov, majú podľa odborníkov pred sebou veľkú budúcnosť. Potvrdzujú to skúsenosti predchádzajúcich laureátov.
Violončelista Capucon, huslista Jakowicz i trombonista Sorensen majú na svoj vek objemný zoznam profesných úspechov. A podľa reakcií väčšinou rovnako mladého publika má vážna hudba v podaní skvelých sólistov dosť priaznivcov aj v generácii odchovanej ľahšími žánrami. To, čo predviedol Sorensen v záverečnej sólovej päťminútovke (Folke Rabe - Basta) na trombóne, sa hneď tak nevidí. (so)
Lístky na BHS aj „na státie“
Toľko mladých ľudí na koncerte vážnej hudby by laik nečakal. Nikomu už neprekáža, že dievčatá neprídu v róbach a mladí muži v oblekoch. Hlavne že chcú vnímať aj iné hudobné rozmery. Príjemné je zistenie, že organizátori BHS umožňujú dostať sa do sály aj tým, ktorí by na koncerty nemali peniaze. S lístkom „na státie“ za desať korún si človek môže sadnúť na miesto, ktoré zostalo voľné. A umelci sú radi, že hrajú početnému publiku.