Vážená redakcia,
v prílohe Bratislava ma zaujali články s problematikou cintorínov. Chcela by som upozorniť na problém bratislavského krematória. Od roku 1984 tam mám manželovu urnu, je uložená v najvyššej sekcii E/VI, kam vedú buď schody, alebo strmá cesta. Mám sedemdesiat rokov a navštíviť toto miesto mi robí čoraz väčšie problémy.
Zamestnanci krematória nám oznámili, že preklad urny do nižšie položených voľných miest, ktorých je v krematóriu veľa, nie je možný. Situácia sa vyrieši, až keď zomriem a deti ma pochovajú „nižšie", ak tam potom preložia aj manželovu urnu.
Iná možnosť, ktorú nám zamestnanci ponúkli, je opustenie krematória a preklad na iný cintorín. Pred dvomi rokmi sme sa v tejto záležitosti písomne obrátili aj na Miloslava Hrádka, riaditeľa pohrebníctva Marianum, ale neuznal nás ani hodných odpovede.
Postupne strácam možnosť navštevovať hrob svojho manžela, čo je pre mňa veľmi bolestivé. Predpokladám, že rovnaký problém môžu mať mnohí ďalší občania. Nemohli by ste zistiť dôvody, prečo krematórium nepovolí preklad urny?
BLANKA BURJANOVÁ
O vyjadrenie sme požiadali Miloslava Hrádka, riaditeľa pohrebníctva Marianum, pod ktorého správu patria bratislavské cintoríny, ale aj krematórium.
V krematóriu sa začalo pochovávať od 24. januára 1969. Priestor sa zapĺňal postupne. Ak voľné miesto v dolnej časti nie je, nemôžeme ho nikomu prideliť, ani ho vymeniť za miesto, ktoré je vyššie položené.
V súčasnom období prebieha na všetkých bratislavských cintorínoch a urnovom háji krematória pasportizácia hrobových a urnových miest, pri ktorej sa zisťujú neplatiči. Preto sa v tomto momente nedá s určitosťou povedať, či tam voľné miesta sú, alebo nie. Túto informáciu budeme mať k dispozícii po uplynutí lehoty pre zánik neplatených miest.
MILOSLAV HRÁDEK, riaditeľ m. p. o. Marianum pohrebníctvo mesta Bratislavy
Redakcia si vyhradzuje právo podľa potreby listy krátiť.