
„Aj my Slovania máme svoje fantasy," povedal známy poľský režisér Jerzy Hoffman pri svojej návšteve Bratislavy v rámci Dní poľského filmu.
Fantasy? „Mládež veľa číta Harryho Pottera, Tolkiena a chodí na fantastické filmy do kina. No aj my Slovania máme svoje fantasy," hovorí známy poľský režisér Jerzy Hoffman. V rámci prehliadky Dni poľského filmu v Bratislave uviedol v kine Tatra svoj nový veľkovýpravný film Stará povesť.
Dej podľa námetu Józefa Ignaca Kraszewskieho je adaptáciou starej poľskej povesti o Myšej veži. Odohráva sa v 9. storočí, 100 rokov pred prijatím kresťanstva, v kraji krutého vládcu Popiel. Historická snímka o bojoch a zvykoch starých Slovanov rozpráva príbeh lásky medzi bojovníkom Ziemekom a krásnou Dziwou, ktorá je však sľúbená bohom.
„O duchovnom živote našich predkov vieme veľmi málo. Kresťanstvo urobilo všetko, aby pohanská tradícia zmizla," povedal bratislavským divákom po premietnutí filmu Hoffman. Čerpal iba z archeologických nálezov a využil informácie, ktoré máme aj od južných Slovanov a arabských kupcov. „Všetko ostatné, čo ste vo filme videli, bola, bohužiaľ, len naša fantázia."
V rozprávkových časoch, keď sa ešte po Európe na koňoch preháňali rytieri v brneniach a rinčali meče, vládol zákon smrť za smrť. Nakrúcanie krutých bojov v prekrásnych poľských lesoch a vojny o drevené hradisko stálo 2,75 milióna dolárov. „Jeden diel Pána prsteňov stojí sto miliónov," porovnal režisér svoj rozpočet s hollywoodskymi. Za peniaze, ktoré pre nakrúcanie získali na úver, on aj producent garantujú svojím majetkom.
Diváci meno Jerzyho Hoffmana poznajú z filmov Pán Wolodyjowski, Potopa alebo napríklad aj vďaka historickej snímke Ohňom a mečom z roku 1999. „Vo filme Ohňom a mečom som využil zrkadlovú metódu. Ukrajinskí kozáci i poľská šľachta sú si podobní, v chybách i v krutostiach. Obe strany sa snímky báli, aby nezostala vykopaná vojnová sekera. No bol to hit a film spravil pre obe krajiny viac ako desať rokov diplomatických rozhovorov," hovorí o úspechoch svojich filmov Hoffman.