
v roku 1940.FOTO ARCHÍV P. HORANSKÉHO
Floriánska ulica
Podhradská ulica na vŕšku, paralelná s Oeserovou ulicou, spája Šťukovú ulicu so Schodmi pri starej vodárni. Rad domov na jej južnej strane susedí s nádvorím cisárskeho a kráľovského proviantného skladu. Jej starý názov bol Prvá Floriánska ulica, mestská rada ho však na zhromaždení 28. júla 1879 zjednodušila na Floriánska ulica.
Meno dostala podľa sochy sv. Floriána, upevnenej na múre jedného domu. Mučeník sv. Florián, patrón Poľska a viedenskej cirkevnej provincie, najúčinnejší pomocník pri požiaroch, požíval v našom meste všeobecnú úctu.
Požiare ničili Prešporok
V stredovekom Prešporku si obyvateľstvo dosť vytrpelo pri častých požiaroch. V roku 1314 zúril taký mohutný požiar, že v kapitule zhorelo veľa písomností. Kráľ Ľudovít I. v roku 1374 spomína veľkú biedu, ktorú v Prešporku spôsobil požiar. V roku 1428 podpálili husiti predmestie Prešporka a väčšina budov ľahla popolom. V roku 1439 zhorel pri veľkom požiari františkánsky kláštor a nebezpečenstvo bolo také veľké, že museli vymeniť šindle aj na vzdialenej radnici.
Plamene zhltli aj palác
V roku 1515 Vladislav II. ako očitý svedok spomína ukrutný požiar, ktorý počas jeho pobytu priviedol obyvateľov mesta na žobrácku palicu, takže bol nútený nielen oslobodiť mešťanov na dvanásť rokov od všetkých riadnych aj mimoriadnych daní, ale navyše počas piatich rokov poukazovať mestu z prešporských tridsiatkov ročnú pôžičku tisíc zlatých.
Pri tej príležitoti zhltli plamene aj palác, v ktorom kráľ býval. Ten istý kráľ Vladislav v roku 1516 odpustil prešporskej kapitule vojnové dane pre škody, ktoré utrpela pri veľkom požiari. Mimochodom, tento zhubný požiar sa spomína aj v dokumente prešporskej kapituly z roku 1525.
Veľký oheň
Takisto 7. augusta 1589 postihol mesto požiar, ktorý sa v mestskej účtovnej knihe spomína ako veľký oheň (grosse Prunst). Pamätný ostane aj požiar z roku 1590, pri ktorom zhorela časť radnice, Zelený dom, Prašná aj Laurinská bašta, fara, latinská škola, niekoľko domov na Kapitulskej ulici, Kaplnka sv. Kataríny, jatky, bitúnok, asi stopäťdesiat domov v meste a za bránou celé Nové Mesto. Nemenej hrozný bol požiar, ktorý vypukol 27. júla 1660 v kláštore klarisiek a zničil veľkú časť mesta. O tomto nešťastí svedčil starý nápis vytesaný do kameňa domu na Ventúrskej ulici, ktorý sa však nezachoval.
Požiare bývali v 17. a 18. storočí veľmi časté, takže v duši veriacich sa čoraz väčšmi upevňovala viera a dôvera v sv. Floriána, ochrancu pri požiaroch, a preto sochy či obrazy tohto patróna zdobia steny mnohých domov.
(Nabudúce: Šťuková ulica.)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy Podhradie. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli.
Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.