
Ďalší stromček do Aleje prezidentov včera zasadil chorvátsky prezident Stipe Mesič, ktorý na Slovensko prišiel na trojdňovú oficiálnu návštevu. Na kolegu sadiaceho dub v záhrade Grassalkovičovho paláca sa zľava prizerá prezident Rudolf Schuster. FOTO TASR – IVAN MAJERSKÝ
Od zajtra do nedele budú súťažiť posádky rýchlej lekárskej pomoci v atraktívnom prostredí Malých Karpát. Svoju účasť prisľúbilo 31 posádok zo Slovenska, z Česka a Poľska, ktoré majú potvrdiť svoje odborné schopnosti a skúsenosti z poskytovania rýchleho ošetrenia a prevozu pacienta. V úlohe pacientov sa predstavia figuranti a jedna už osvedčená „rodička“ z divadelnej fakulty. Ako povedal riaditeľ súťaže MUDr. Rebro, toto podujatie je spolu s podobnou akciou v Českej republike ojedinelým zjavom v celej Európe, a tak uvažuje o zorganizovaní majstrovstiev Európy. Kvalita súťaže sa totiž za osem ročníkov zvýšila a „adrenalínový moment vniesol do celého podujatia nové zaujímavé prvky“.
Zaujímavosťou je, že na Slovensku existujú iba dve samostatné posádky záchrannej zdravotníckej služby – v Bratislave a Košiciach, kde lekári a záchranári pracujú na plný úväzok a v prevádzke na zmeny. Všetky ostatné sú súčasťou nemocníc. Záchranná dopravná zdravotnícka služba v Bratislave má 70 vozidiel, z toho 23 je úplne vybavených a zodpovedá západoeurópskemu štandardu. Takéto moderné vozidlá s označením Ambulancia sú podľa MUDr. Viliama Dobiáša v podstate jednolôžkovým anestéziologicko-resuscitačným oddelením na kolesách. Obsahujú napríklad aj techniku na liečbu porúch srdcového rytmu, umelú ventiláciu pľúc a umožňujú podávať infúziu a lieky.
Prevádzka jednej posádky záchrannej služby stojí ročne okolo 6 miliónov korún, pričom hodnota zachráneného života štyridsaťročného človeka podľa MUDr. Dobiáša predstavuje približne 3 milióny korún. „Ak teda zachránime aspoň dva ľudské životy ročne, máme prevádzku jednej posádky zaplatenú,“ tvrdí Dobiáš.
JURAJ HARUŠTIAK