
Prvý z granátov našli v utorok robotníci pri výkopoch v priemyselnej zóne na ulici Pri Šajbách v Rači. Predtým, než nevybuchnutý kus munície odviezli pyrotechnici, kopáči o granát vraj dvakrát zavadili lopatami. Šípka označuje miesto, kde nebezpečnú hračku z druhej svetovej vojny objavili. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Až tri delostrelecké granáty zneškodňovali včera pyrotechnici. Krátko po siedmej ráno našli robotníci pri výkopových prácach Pri Šajbách v Rači granát kalibru 82 mm z 2. svetovej vojny. O jednej popoludní už pyrotechnikov zavolali k ďalšiemu nálezu, tentoraz na šrotovisku v Slovenskom Grobe. Vyhodený granát kalibru 150 mm tu našli pracovníci zberných surovín. Odborníci na zneškodňovanie výbušnín si neoddýchli ani po druhom výjazde. O ďalších 90 minút totiž zaisťovali tretí delostrelecký granát, ktorý sa objavil na smetisku v Čiernom lese pri Slovnaftskej ulici.
Ako denník SME informoval pyrotechnik Jozef Kolárik z Pohotovostného policajného útvaru, v Bratislavskom kraji pôsobia dvaja policajní odborníci na zneškodňovanie výbušnín. Ročne absolvujú približne stovku výjazdov.
Prácu im zabezpečuje hlavne nevybuchnutá munícia z čias druhej svetovej vojny. Objavia ju väčšinou stavební robotníci vykopávajúci základy.
Pred dvoma týždňami likvidovali na Mliekárenskej ulici 50 kilogramov vážiacu leteckú bombu. O niekoľko dní boli na tom istom stavenisku znova, aby zneškodnili osem 60-kilogramových delostreleckých granátov. Najviac zabudnutej munície je podľa Kolárika v okolí Železnej studienky, kde prebiehali tuhé boje pri oslobodzovaní mesta. Väčší počet nálezov očakávajú aj pri stavbe mosta Košická. Ten bude stáť blízko bývalej rafinérie Apollo, ktorú počas vojny zbombardovali spojenci.
Pyrotechnici nelikvidujú len muníciu z druhej svetovej vojny. Pred časom zasahovali na petržalskom nábreží, kde sa niekto chcel zbaviť igelitovej tašky so šiestimi ručnými granátmi juhoslovanskej výroby. Odborníci na zneškodňovanie výbušnín asistujú aj psovodom pri prehliadkach objektov po anonymnom nahlásení bomby.
Pyrotechnici absolvovali päťmesačný odborný vojenský výcvik. Nevybuchnutú muníciu ukladajú do debničky s pieskom, ktorý tlmí nárazy pri preprave. Granáty a bomby sú poväčšine zhrdzavené a nedajú sa zneškodniť, preto ich odpaľujú v špeciálnom zariadení na Tureckom vrchu. Ani jeden z pyrotechnikov sa zatiaľ pri zneškodňovaní nevybuchnutej munície nezranil.