V galérii Komart sa predstavujú štyria poľskí výtvarníci, predstavitelia geometrickej abstrakcie. Na poľskú a medzinárodnú výtvarnú scénu vstúpili očarení nefiguratívnym umením v šesťdesiatych rokoch 20. storočia.

V galérii Komart na Zámočníckej ulici vystavujú štyria poľskí predstavitelia geometrickej abstrakcie. Na snímke je biely reliéf Janusza Orbitovského. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Mieczyslaw Wišniewski konštruuje špeciálne rámy, na ktoré pripína plátno v mnohých bodoch. Svetlo vstupuje do nerovných plôch a pôsobí na ne, takže niektoré miesta maľby sa trblietajú a žiaria. Jeho geometrické diela sú živé, kineticky variabilné, závislé od pohybu diváka.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Janusz Orbitovski konštruuje v poslednom období takmer výlučne biele reliéfy zo štvorcových a obdĺžnikových platní. Jeho štruktúry sú viac statické, dynamické črty nadobúdajú pomocou diagonálneho usporiadania.
Tvorba Janusza Grabowského vychádza zo zákonov fyziky, zaujíma sa aj o farbu a univerzálne formy a znaky. Diela pôsobia krásou ukrytou v matematických zákonitostiach.
Jan Pamula pracuje s elektronickými digitálnymi prístrojmi. Prvý raz ich použil v Centre Georgea Pompidoua v Paríži. Je fascinovaný takmer nekonečnou variabilitou, ktorá sa dá dosiahnuť počítačovými technológiami. Jeho maľby vytvárajú silnú optickú ilúziu, pocit preskupovania prvkov, čo je charakteristickou črtou op-artu.
Výstava štyroch predstaviteľov poľskej geometrickej abstrakcie je zaujímavá rozmanitosťou interpretácie diel, imagináciou, krásou tvarov, rytmov a usporiadaní.
MILADA ČECHOVÁ