pre pracovníkov, ktorí sa starajú o ich poriadok.
„Už pravidelne nachádzajú pri upratovacích prácach použité injekčné striekačky. Stačí len malá nepozornosť a niektorý z našich pracovníkov sa môže takouto ihlou pichnúť a nakaziť sa napríklad žltačkou alebo vírusom HIV,“ neskrýva svoje obavy Miloslav Hrádek, riaditeľ spoločnosti Marianum, ktorá spravuje bratislavské cintoríny. „Pracovníci musia používať ochranné prostriedky a každý nález striekačky hlásiť kompetentným.“
„V Slávičom údolí problémy s fetujúcou mládežou nemáme, horšia je situácia v Karlovej Vsi. Narkomani tu porozbíjali okná na novozrekonštruovanej kaplnke a podpálili kontajner s odpadkami. V poslednej dobe sme sem nainštalovali mreže, čo situáciu trošku zlepšilo. Často nepomôžu ani policajti. Keď hliadka odíde, vandali sa vrátia. Zlá situácia je aj v Záhorskej Bystrici, nejaké prípady sa vyskytli aj na Cintoríne Dúbravka,“ informovala vedúca strediska Slávičie údolie Ildikó Vigová.
„Nie je to tu až také hrozné, ako pred niekoľkými rokmi. V súčasnosti nájdu pracovníci len dve-tri striekačky za mesiac. V lete sme dokonca odstavili vodu, aby sme im sťažili situáciu. Problém máme aj so zlodejmi, ktorí kradnú kovové veci a odnášajú ich do zberu. Miznú lampáše, svietniky, dokonca zmizla aj hlava zo sochy Krista.
Na Cintoríne Kozia brána sa schádzajú výrastkovia a fajčia tu, často po nich nájdeme aj tzv. bongá. Keď ich strážnici vyhodili, našli sme neskôr pováľané pomníky,“ povedala Kamila Šturmová z Ondrejského cintorína.
Všetky spomínané problémy by mohla vyriešiť nepretržitá strážna služba, ktorú si však Marianum nemôže dovoliť. Narkomani cintoríny navštevujú počas otváracích hodín, ale často na miesta odpočinku zosnulých vniknú aj po zotmení. Ako Hrádek informoval, Marianum pripravuje rokovania s mestskou políciou. Hliadky by v budúcnosti mali mať kľúče od jednotlivých cintorínov, aby mohli robiť preventívne kontroly aj v nočných hodinách.
MARTIN KÓŇA, tasr