
Kostol svätej Alžbety na Špitálskej ulici.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Strávila tu časť svojho detstva, a keď mala štyri roky, zasnúbili ju s budúcim durínskym landgrófom. Ľudovít IV. bol synom landgrófa a saského falcgrófa Hermana, ktorý na začiatku 13. storočia patril k najvýznamnejším nemeckým veľmožom.
Búrlivé a bohaté zásnuby
Alžbetine zásnuby sa konali v Bratislave roku 1211 a boli udalosťou medzinárodného významu. Zišla sa tu vyberaná spoločnosť. Na tabuli nosili šťavnaté pečienky a najlepšie vína, tancovalo sa a konali sa i rytierske turnaje.
Po dňoch búrlivého veselia malú Alžbetu oblečenú do zlatého a strieborného brokátu usadili do striebornej kolísky a pytači ju odviezli na dvor budúceho manžela. Na trinástich vozoch odvážali bohaté veno a dary, aké vraj v Durínsku dovtedy nevideli – striebornú vaňu, pásy a vence plné zlata a drahokamov, diadémy, slonovinové skrinky, strieborné a zlaté čaše, šaty. Kráľ Ondrej dal vypraviť šesť nádherných koní v cene 1000 zlatých a Gertrúda, kráľovná matka, pridala 1000 hrivien striebra, čo bolo asi štvrť tony.
Najväčšia cnosť – pomoc chorým
Alžbeta mala tri deti. Za najvyššiu cnosť považovala pomoc chorým a chudobným. Svätá Alžbeta je patrónkou Hesenska a Durínska, charitatívnych spolkov, vdov, sirôt, žobrákov, chorých a trpiacich v núdzi, nevinne prenasledovaných. Zomrela roku 1231 a už štyri roky po smrti bola svätorečená.
Alžbete sú v meste zasvätené dva kostoly
Kult svätej Alžbety Durínskej bol v Bratislave silný. Svedčí o tom i skutočnosť, že v meste sú dva kostoly spojené s jej menom.
Prímas Imrich Eszterházy objednal projekt kostola a nemocnice alžbetínok na Špitálskej ulici u viedenského architekta Franza Antona Pilgrama a maliarsku výzdobu vytvoril Paul Troger. Alžbetínky boli ženskou rehoľou, ktorú svätica založila v Nemecku roku 1229.
Alžbetínky ošetrovali v špitáloch a chudobincoch, v Bratislave rád pôsobil od roku 1420 a spomínaný kostol sa považuje za jednu z najkrajších barokových sakrálnych stavieb na Slovensku.
Druhým kostolom je farský Kostol sv. Alžbety, všeobecne známy ako Modrý kostolík. Spolu s neďalekým Gymnáziom na Grösslingovej ulici ho v duchu národne sfarbenej secesie postavili podľa plánov architekta Edmunda Lerchnera roku 1906.
Svätú Alžbetu Durínsku si nemožno zamieňať so svätou Alžbetou Uhorskou (okolo 1293 až 31. 10. 1336), ktorá bola dcérou uhorského kráľa Ondreja III., bola zasnúbená s českým kráľom Václavom III., ale v šestnástich rokoch vstúpila vo Švajčiarsku do dominikánskeho kláštora.
VLADIMÍR TOMČÍK,
združenie Devínska brána