
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Rekonštrukcia budovy v širšom centre Bratislavy prebiehala od vlaňajšieho augusta a zhltla 18,5 milióna korún. Posledný robotník odišiel z centra minulú stredu a prví obyvatelia sa nasťahovali už o deň neskôr.
Rodiny budú bývať v osemnástich izbách so spoločným sociálnym zariadením. Deti budú mať k dispozícii jedáleň a herňu, do budúcnosti chcú ďalšie priestory pre voľnočasové aktivity vybudovať zatiaľ v prázdnom podkroví. Mamičky budú hradiť 70 korún za ubytovanie za noc, deti platiť nebudú. Niekoľko lôžok je vyhradených aj pre čerstvých odchovancov detských domovov, aby po dovŕšení osemnásteho roku neskončili na ulici. Maximálna dĺžka pobytu je dvanásť mesiacov. O ročné prevádzkové náklady v predpokladanej výške 3,2 milióna korún sa bude deliť Bratislavský samosprávny kraj s Nadáciou Markíza a sponzormi z podnikateľských kruhov.
Centrum bude poskytovať aj právne, psychologické a sociálne poradenstvo, či už pre svojich obyvateľov, alebo ambulantne. Podobné centrá často využíva rodina, ktorá kvôli násilníkovi musí opustiť mesto. Preto bude bratislavské centrum ubytovávať ľudí z celého Slovenska a, naopak, niektoré bratislavské rodiny sa dostanú napríklad na stredné či východné Slovensko.
„Chceme pomôcť hlavne prípadom, keď je už neskoro zachrániť rodinu v problémoch a treba to ukončiť. To už nie je otázka jednej facky, ktorá vyletí. Je to často dlhotrvajúce psychické či fyzické násilie na manželke i deťoch, ktoré zanecháva v obetiach hlbokú traumu. Na Slovensku je veľa týraných žien, ktoré sa však situáciu snažia riešiť vnútri rodiny a nevychádzajú s tým navonok. Je však dobré, že v poslednom čase sa o tejto problematike začalo viac rozprávať,“ vysvetlil riaditeľ centra Poracký.
Krízové centrum Maják Nádeje nájdete na bratislavskej linke 52 62 67 01 alebo na mobilnom čísle 0904 700 866.