Majitelia lekární v Bratislavskom kraji sa v stredu večer dohodli, že lekárne odvčerajška zatvoria. Väčšina z nich však fungovala naďalej, v centre mesta takmer všetky. Zákazníci však niektoré hľadané lieky nenašli. Lekárne dnes čerpajú z posledných zásob. „Nikdy sme nezatvorili, ani pri predchádzajúcich štrajkoch. Nanajvýš sme vyvesili na dvere oznam, že so štrajkujúcimi súhlasíme. Dnes zbierame podpisy, že sme v druhej skupine, ktorá nezatvorí,“ povedala majiteľka lekárne v centre. S prístupom ministra k lekárnikom a s celkovým riešením situácie zadlžených lekární však spokojná nie je. „Nie je pravda, že neobjednávame lieky. Firmy nám už jednoducho lieky nedajú. Veľkodistributéri nám už pred dvomi-tromi mesiacmi objednávky pozastavili, pretože máme dlhy. Čakáme na peniaze. Ja za túto lekáreň ručím bytom. Tiež nemáme 30-percentný rabat, ako minister verejne povedal pre jednu televíziu. Máme 14-percentný rabat, z toho platíme odvody, platy, nájom, elektrinu,“ dodala.
Dôvodom zatvorenia prevádzok je podľa predsedu Regionálnej lekárnickej komory Bratislava Jozefa Pospíšila ekonomická nevyhnutnosť, ale aj nová kategorizácia liekov. Tá vstúpi do platnosti od 15. novembra. Lekárnici tvrdia, že o nej nevedeli.
Zcelkového počtu 149 lekární vkraji ich bolo včera doobeda zatvorených 22. Ako informovala krajská lekárka Oľga Veselá z Bratislavského samosprávneho kraja, medzi dôvodmi uvádzanými na oznámení o zatvorení prevádzky bola najčastejšie inventarizácia súvisiaca s novou kategorizáciou liekov a technické príčiny. „Počet zatvorených lekární bude pribúdať. Oznamy o zatvorení prichádzajú aj naďalej,“ dodala Veselá.
Oddelenie zdravotných vecí na BSK robí toto vyhodnotenie každý deň, vždy do jednej hodiny na požiadanie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Údaje o tom, ktorá lekáreň a prečo je zatvorená, mu posielajú e-mailom. Minister o takéto informovanie požiadal predsedu BSK listom. Zdravotníci kraja tak každý deň sumarizujú údaje od okresných farmaceutov, kam lekárnici posielajú oznamy.
Ako v liste minister uviedol, po preverení dôvodov predloží v opodstatnených prípadoch podnet na začatie správneho konania. V ňom bude rozhodovať kraj o tom, či lekárňam navrhnutým ministrom odoberie licenciu, alebo nie. „V prípade takýchto podnetov budeme skúmať každú lekáreň jednotlivo a dôkladne, nie masovo,“ uistila Veselá. Minister Zajac už pri pondelkových štrajkoch lekárnikov tvrdil, že ten, kto lekáreň zatvorí, príde o licenciu.
Mnohé zo slovenských lekární sú od pondelka 10. novembra zatvorené. Ostatné vydávajú lieky do vyčerpania zásob. Touto akciou chcú lekárnici dosiahnuť oddlženie lekární v plnej výške. K vyberaniu priamych platieb za lieky však zatiaľ väčšina z nich nepristúpi. Štát k 30. júnu dlhoval lekárňam 6,2 miliardy korún. Lekárnici tvrdia, že dlh sa už vyšplhal na sedem miliárd.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Podľa informácií Regionálnej lekárnickej komory Bratislava v najbližších dňoch budú určite otvorené tieto lekárne: Lekáreň pod Manderlákom, Univerzitná lekáreň v Ružinove, Pokrok – lekáreň na Račianskom mýte, lekáreň Vitalita v Líščom údolí a v Petržalke Lekáreň na Strečnianskej ulici. Zároveň vždy jedna pohotovostná lekáreň bude otvorená v okresných mestách Malacky, Pezinok a Modra.