
Attila Érsek sa v chorvátskom Poreči stal juniorským majstrom Európy.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
V šerme kordom na nedávnych juniorských majstrovstvách Európy získal zlatú medialu Attila Érsek zo Slávie UK Bratislava. Pre Slovensko to znamenalo prvú individuálnu medailu z vrcholných šermiarskych podujatí. Titulu na váhe pridáva skutočnosť, že kord je olympijská disciplína. Attila na šampionáte neprehral ani jeden z dvanástich zápasov.
„Po vyhraných zápasoch som mal dostatok sebavedomia. Najťažšie mi bolo v boji o postup do semifinále. Nad Nemcom Ludwikowským som vyhral 15:13 aj napriek tomu, že som už prehrával 2:8 a 11:13. O semifinálovom súperovi, Švajčiarovi Dederdingovi, som veru nevedel nič, bol nováčikom, ale výhra 15:7 hovorí o mojej prevahe,“ povedal 20-ročný kordista, absolvent bratislavského športového gymnázia, v súčasnosti študent City Univerzity. Pôvodne začínal ako fleuretista v Šamoríne a až po príchode do Bratislavy presedlal na kord.
Záverečný duel šampionátu bol vlastne rodinným súbojom, oboch finalistov totiž vedú otcovia. „Finálového súpera som sa obával, pretože Ukrajinec Rejzlin je špičkový šermiar. Moja výhra 15:10 je o to cennejšia.“
Po zisku európskeho titulu pocestuje Attila aj na najbližšie tri svetové poháre a potom aj na majstrovstvá sveta do Plovdivu ako favorit. V hre je aj účasť na aténskej olympiáde, no treba skončiť v dodatkovej kvalifikácii do 2. miesta.
„Reálnejšia sa mi zdá účasť na olympijských hrách v roku 2008. Ešte predtým ma čaká prechod do seniorskej kategórie, ktorý je v každom športe náročný. V šerme obzvlášť. Ak budeme mať aspoň také podmienky ako doteraz, bude trvať tri-štyri roky, kým dosiahnem dobré výsledky,“ hovorí Attila. „Musí k šermu aj naďalej pristupovať na sto percent,“ dopĺňa ho otec Arpád, ktorý okrem svojho syna vedie celú reprezentáciu kordistov.
A aké ťažké je spolužitie otca so synom doma i na tréningu? „Snažíme sa oddeliť súkromie od rodinného života. No občas šermujeme aj doma,“ vraví syn. Otec vidí veci podobne: „Všetko si povieme na tréningu a tak sa doma takmer nerozprávame. Pevnejšie beriem do rúk len otcovské povinnosti.“
Érsekova cesta za európskym zlatom sa začala v roku 1998, keď sa po prvý raz predstavil ako junior na hrách mládeže v Moskve a ako náhradník v slovenskom družstve na majstrovstvách Európy v Bratislave. Odvtedy sa dokázal sedemkrát dostať do finále Svetového pohára a v sezóne 2002/2003 v ňom skončil celkovo štvrtý. PROKOP SLOVÁČEK