
Olympijský štadión v Berlíne v roku 1936. Na ľavom stĺpe sú hodiny, na pravom hákový kríž. FOTO – ARCHÍV
Podáva autentické svedectvo o olympijských hrách v roku 1936 a aj jej názov je príznačný – „XI. Olympické hry v Berlíne“.
Autorom útlej, 95-stranovej výpovede o „berlínskom olympijskom dianí“ je Bratislavčan Ľudovít Mutňanský, niekdajší skvelý obranca futbalistov I. ČSŠK Bratislava, ktorý bol známy ako skúsený novinár a športový funkcionár. Okrem funkcie dôverníka Československej table-tennisovej asociácie pre Slovensko, pôsobil vo futbale, tenise, golfe, plávaní, boxe či „bruslení“.
Mutňanský napísal svoje dielo ako redaktor denníka Slovák a zároveň ako člen výboru Združenia športových novinárov. Vydal ho vlastným nákladom v Bratislave v roku 1936. Ponúka čitateľovi súbor krátkych reportáží písaných fejtónovým perom, ktoré strieda s faktografickými časťami, tabuľkami a štatistickými vstupmi. V podstate ide o systémové informácie kombinované s klebietkami a subjektívnymi dojmami z olympiády.
Hneď po vstupe do Nemecka píše: „Z obloka vlaku už vidíme, čo sa chystá. Nevideli sme najmenšiu dedinku, kde by nebola vyvesená nemecká zástava s hákovým krížom, symbolom to nového Nemecka.“ Mutňanský sústredil pozornosť aj na olympijskú pochodeň, veď na OH 1936 to bolo prvýkrát, čo „tritisíc rúk vymieňalo sa pri nosení klasického ohňa cez územie šiestich štátov“.
Pri návšteve olympijskej dediny nasmeroval svoju pozornosť na výpravu ČSR. „Pýtame sa po slovenských reprezentantoch. Nie je ich veľa. Maľa, Barač, Jožko Herda, Kus a Schieferová.“ Autor prekvapujúco nespomína ďalších Slovákov – šermiara Benedika, pólistu Schmucka, maratónca Takáča a dokonca ani striebornú športovú gymnastku Matildu Pálfyovú. Práve ona sa stala v Berlíne prvou slovenskou olympijskou medailistkou histórie. Mutňanský ju považoval za Češku: „Ženské družstvo (Češky) v telocviku získalo II. cenu.“ Úspešná olympionička, rodáčka z Kostolian nad Hornádom, pôsobiaca v tom čase v Prahe, sa o pár rokov presťahovala do Bratislavy, kde v roku 1944 tragicky zahynula pri jazde na koni.
Najväčší priestor Pálfyová dostáva v knižke atletika s prehľadom olympijských víťazov a výberom niektorých hrdinov olympiády z atletickej dráhy. Z ostatných športov ho zaujalo plávanie a box s veľmi sugestívnym komentárom finálových duelov. Ďalším športovým odvetviam a disciplínam sa Mutňanský venoval viac-menej iba štatisticky.
Publikácia Ľudovíta Mutňanského XI. Olympické hry v Berlíne napísaná dobovým žurnalistickým štýlom, ktorý dnes už vyvoláva úsmev na tvári, je však veľmi cenným svedectvom a zdrojom faktografie o poslednej medzivojnovej olympiáde.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)