, a preto aj prvou témou programu je spoznávanie krajiny. Absolvujeme s deťmi a pedagógmi prehliadku Bratislavy, a keďže nás zaujíma aj história, hľadali sme lokality, kde u nás v predchádzajúcich obdobiach pôsobili Nemci. Vybrali sme Banskú Štiavnicu a tam sme nasmerovali náš prvý výlet. V stredu sme zase boli na Devíne, kde začína bezprostredná história Slovenska,“ hovorí pedagogička Alena Vokounová. Zaujíma naša história nemeckých tínedžerov? „Viac ich zaujíma nočný život v meste,“ zasmiala sa Vokounová. Dúfa však, že sa na Slovensko ešte vrátia a spomenú si, čo tu zažili. Teraz im chcú dať prvý podnet.
Na predchádzajúcom pobyte pred dvoma rokmi vznikli medzi niektorými žiakmi aj prvé nemecko-slovenské lásky. Teraz je to však iné, lebo „návštevníci“ nebývajú v ubytovni, ale v rodinách. „Je to lepšie, lebo viac spolu komunikujú. Naši žiaci sa smejú, toľko hovoria po nemecky, že už aj rodičov omylom oslovujú v nemčine. Okrem toho sú už dnes hotely všade rovnaké, či to je Nemecko, Francúzsko, Taliansko, ale v rodine môžu vidieť, ako vyzerá skutočný život,“ hovorí učiteľka Nadežda Bittnerová. Na jar pôjdu gymnazisti z Grösslingovej s pedagógmi návštevu do Nemecka oplatiť. Počas svojho programu sa zúčastnia aj zasadania nemeckého parlamentu.
„Mňa viac ako krajina zaujímajú ľudia,“ povedala 16-ročná Anja. „Páčia sa mi najmä večery v meste, nočný život. U nás sa žije omnoho fádnejšie,“ dodala. Projekt sa koná pod záštitou nadácie Robert-Bosch a s podporou mnohých rodičov.