
Karol Brüll s Viktóriou Bolenderovou (TK DUO ISTROCHEM Bratislava), aktuálni majstri Slovenska v štandardných a desiatich tancoch.
TK DUO ISTROCHEM.
Ideálna partnerka prišla z Ukrajiny
Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, tanečný šport je poriadna zaberačka. Tancuje sa v presne určenom postavení, pri valčíku sa pár za minútu otočí aj 60-krát a v quickstepe pretancuje 270 až 300 metrov.
„Prvé kroky na parkete som urobil v tanečnej škole Ladislava Mrvu v Petržalke. Na venčeku mi ponúkol, aby som začal súťažne tancovať,“ hovorí Karol o svojich začiatkoch. Najskôr odmietol, keďže študoval na dvoch školách. Na matematickom gymnáziu a na konzervatóriu operný spev a hru na husliach súčasne. „Opätovnú ponuku som už prijal,“ dodáva. Dnes popri tanci stíha štúdium na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského. O štyri roky neskôr ho tréneri zoznámili s Viktóriou z Ukrajiny, ktorá v tom čase mala veľmi dobré postavenie vo svetovom rebríčku, ale hľadala si nového partnera. „Znamenalo to odlúčiť sa od rodiny, priateľov, milovanej Odesy a nevyhnutnosť naučiť sa rýchlo po slovensky, aby som tu mohla pokračovať v štúdiu,“ spomína Viktória, poslucháčka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity.
Publikum dodáva energiu a inšpiráciu
Spolu tancujú dva roky a ustavične výkonnostne rastú. Svedčí o tom aj minuloročné štvrté miesto na slovenských majstrovstvách a aktuálny majstrovský titul. Aj v priebežnom poradí Slovenského pohára sú na čele. V uplynulom polroku preskočili 26 priečok svetového rebríčka a dnes sú na 32. mieste medzi takmer tisícštyristo pármi, ktoré registruje Medzinárodná federácia tanečného športu.
„Tancujeme hlavne pre divákov. Veď aj oni sú rozhodcami. Dávajú nám novú energiu a inšpiráciu. Ak by som si mala vybrať medzi víťazstvom bez potlesku divákov a horším umiestnením, ale ako favorit publika, bolo by mi príjemnejšie to druhé. Už sme to niekoľkokrát zažili.“
Karol dopĺňa: „Keď sa pár sústredí na porotcov, neprinesie mu to nič dobré, iba stres a nervozitu. Ak bude dobre tancovať, publikum to iste ocení. Takže v prvom rade tancujem pre seba a pre partnerku.“
Vyššie ich posunie iba tvrdý režim
Obaja hovoria o tanci ako o umení, pri ktorom treba podávať športové výkony. Každý má na to svoj uhol pohľadu, ale šport a umenie v tanci nemožno oddeliť, konštatujú obaja. V každom prípade tanečník musí mať veľmi dobrú fyzickú kondíciu, aby vládal na súťaži za jeden deň odtancovať dvadsať až tridsať tancov. A tak je ich každodenným chlebíčkom trojhodinový tréning, dvakrát týždenne balet a kvalitná kondičná príprava. Takýto tvrdý režim im dáva predpoklad stúpať po svetovom rebríčku ešte vyššie.
FOTO PRE SME – JOZEF HARANGOZÓ
Autor: MICHAL LOSOS