SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

SLOVENSKÝ FILM 2003

prehliadka hranej, dokumentárnej a animovanej TvorbyPrehliadka Slovenský film 2003 sa na Slovensku koná už štvrtý rok a už druhýkrát predstavuje kompletnú hranú, dokumentárnu a animovanú domácu tvorbu príslušného roka. Vo svojom programe tentoraz ponúka .


FOTO – ARCHÍV ASFK


FOTO – ARCHÍV PETRA KEREKESA


Otvárací film prehliadky Kráľ zlodejov je nominovaný SFTA na Oscara za Slovenskú republiku. FOTO – CHARLIE‘S

prehliadka hranej, dokumentárnej a animovanej TvorbyPrehliadka Slovenský film 2003 sa na Slovensku koná už štvrtý rok a už druhýkrát predstavuje kompletnú hranú, dokumentárnu a animovanú domácu tvorbu príslušného roka. Vo svojom programe tentoraz ponúka osem celovečerných filmov, ale aj krátke hrané, dokumentárne a animované snímky. Mnohé z nich boli ocenené na medzinárodných i domácich filmových podujatiach, pričom niektoré sú dielami študentov VŠMU. Podľa slov prezidentky SFTA Zuzany Gindl-Tatárovej, v programovom bulletine prehliadky „nájdete diela renomovaných tvorcov, rovnako ako nádejné debuty. Ich počet sa za ten rok znásobil, bude na vás, na divákoch, aby ste preverili aj ich kvalitu.“ Je potešiteľné, že na Slovensku sa v nestabilnej situácii v oblasti kinematografie a audiovízie darí organizovať prehliadku domácej tvorby, pretože je normálne, že v zdravom kinematografickom prostredí sa takéto prezentácie národných kinematografií konajú. Ak teda novembrová prehliadka Slovenský film 2003 vytrvá aj po ďalšie roky, budeme s odstupom času radi sledovať, čo v programoch jej jednotlivých ročníkov bolo. A ak vytrvá, bude to aj zásluhou všetkých divákov, ktorí sa na najnovšie pôvodné slovenské i koprodukčné filmy prídu pozrieť. Srdečne vás pozývame od 10. do 14. novembra 2003 do Filmového klubu IC.SK. Vstup na predstavenia je voľný. Kráľ zlodejov

SR/ČR/Nemecko/Rakúsko/Francúzsko, 2003, dráma

Réžia: Ivan Fíla. Scenár: Ivan Fíla. Kamera: Vladimír Smutný. Hrajú: Lazar Ristovski, Yasha Kultiasov, Katharina Thalbach, Julia Khanverdieva a ďalší. Film bude mať premiéru v prvom štvrťroku 2004.

Tvrdo realistický a zároveň dojímavo-nežný príbeh moderného Olivera Twista. Hlavným hrdinom je deväťročný ukrajinský chlapec Barbu, ktorý žije v chudobnej osade niekde na „konci sveta“. So závanom veľkého vzdialeného sveta príde do osady bývalý cirkusový artista Caruso, ktorý chlapca kúpi od rodičov a sľúbi mu úspešnú kariéru v cirkuse. Namiesto cirkusového umenia však nechá Barbua zasvätiť do tajov kradnutia a vreckárstva. Medzi Carusom a Barbuom sa napriek tomu vytvára zvláštny vzťah.

Neverné hry

ČR/SR, 2003, psychologický film

Réžia: Michaela Pavlátová. Scenár: Tina Diosi, Michaela Pavlátová. Kamera: Martin Štrba. Hrajú: Zuzana Stivínová, Peter Bebjak, Ady Hajdu, Jana Hubinská, Kristína Svarinská a ďalší. Film mal premiéru 25. septembra 2003.

Film o vzájomnom hľadaní partnerskej harmónie klaviristky Evy, ktorá nasledovala svojho manžela, hudobníka a skladateľa Petra do malej dediny na slovensko-maďarských hraniciach. Ich nerovný vzťah v oblasti osobnej sebarealizácie vedie k partnerským konfliktom, ktoré vyústia do prehodnocovania vlastných emócií, pocitov a vzájomnej lásky. Je to komorná milostná dráma o láske, nevere, ľudských zlyhaniach a nachádzaní seba samého. Vo vierohodnom hereckom stvárnení film prináša večnú a univerzálnu tému hľadania súladu a porozumenia v partnerskom spolužití. Film bol ocenený Cenou Altadis pre mladého režiséra na 51. MFF San Sebastian 2003.

Quartétto

SR/ČR, 2002, tragikomédia

Réžia: Laura Siváková. Scenár: Laura Siváková. Kamera: Tomáš Juríček. Hrajú: Diana Mórová, Zuzana Mauréry, Lenka Fillnerová-Robaye, Klára Dubovicová a ďalší. Film mal premiéru 5. decembra 2002.

Dráma o láske, vášni a nedorozumení na pozadí krutej skutočnosti. Hlavnými aktérkami príbehu sú matka a jej tri dcéry. Matka predstavuje pre svoje dcéry model panovačnej ženy, ktorej nerozumejú a pred ktorou majú rešpekt. Nechápu, čo spôsobilo, že matka nebola schopná milovať ich všetky bez toho, aby si vybrala vždy len jednu z nich ako hračku, ktorú po chvíli odhodila do kúta. Dcéry túžia po matkinej láske, nedokážu sa k nej však priblížiť. Film získal niekoľko ocenení – Cenu divákov na 4. MFF Bratislava 2002, Igric 2003 v kategórii televízna dramatická tvorba (SFZ, ÚSTT, LF SR), Prémie SFZ, ÚSTT a LFSR pre Tomáša Juríčka (kamera) a Petra Grolla (hudba) a Bronzové hrozno na 33. MFF Lubušské filmové leto 2003 v Lagowe.

Čert vie prečo

ČR/SR, 2003, celovečerná hraná rozprávka

Réžia: Roman Vávra. Scenár: Ondrej Šulaj, Roman Vávra. Kamera: Ramúnas Greičius. Hrajú: Iva Janžurová, Tatiana Pauhofová, Josef Somr, Jiří Lábus, Štěpán Kubišta, Eva Holubová, Csongor Kassai a ďalší. Film mal premiéru 27. marca 2003.

Rozprávka o tom, ako si v krajine kráľa Dobromila prestali ceniť poctivú prácu, slušnosť, čestnosť a úctu medzi ľuďmi. Do krajiny sa namiesto toho postupne vkradla moc pekla a tí, v ktorých ešte zostal zvyšok slušnosti, radšej utekajú preč. Tento romantický príbeh je prepletený prekvapujúcimi zvratmi, v ktorých sa napätie strieda s veselosťou, láska prechádza do nenávisti, aby sa zázračne opäť premenila na čistú lásku.

Lesní chodci

ČR/SR/Francúzsko, 2003, trpká romanca

Réžia: Ivan Vojnár. Scenár: Ivan Vojnár, Galina Šustová. Kamera: Ramúnas Greičius. Hrajú: Jiří Schmitzer, Jitka Prosperi, Zdeněk Novák, Petra Poláková, Miroslav Bambušek, Ester Hocke, Lenka Volfová, Josef Vinklář, Lotar Radványi a ďalší. Film mal premiéru 28. augusta 2003.

Príbeh o dvojici tulákov, ľudí s osudom vykorenenosti a zmareného života, hľadajúcich samých seba vo svete, ktorý nedáva veľa šancí žiť podľa vlastných predstáv. Lesní chodci sú príbehom autentických hrdinov dvoch generácií, ktorý je úvahou o možnosti ospravedlniť úniky z reality miesta, času a ľudskej zodpovednosti. V rozprávaní na pomedzí fikcie a dokumentu sa vzájomne prelína minulosť so súčasnosťou a hrdinovia si volia osud outsiderov, ktorí obdobiami zúfalstva a nádeje prechádzajú spoločne i každý zvlášť. Film na 43. MFF Zlín 2003 získal Cenu ministra kultúry ČR pre hraný film z krajín Višegrádu.

Zostane to medzi nami

SR/ČR, 2003, tragikomédia

Réžia: Miro Šindelka. Scenár: Slavena Pavlásková, Miro Šindelka. Kamera: Ján Ďuriš. Hrajú: Danica Jurčová, Michal Dlouhý, Tomáš Hanák, Anna Šišková, Božidara Turzonovová, Zdena Studénková a ďalší. Film mal premiéru 9. októbra 2003.

Tragikomický príbeh troch ľudí, ktorí hľadajú rôzne cesty zvládnutia partnerských vzťahov. Danica žije už dlhšiu dobu s úspešným podnikateľom Michalom. Ich spolužitie je chladné. Hlavnú úlohu vo vzťahu zohráva Michalova racionalita, ktorá detailne rozvrhuje každý krok v prítomnosti a systematicky plánuje ich spoločnú budúcnosť, vytláča však emócie. Keď sa Danica stretne s Tomášom, fascinuje ju jeho emocionálne prežívanie, ktoré reprezentuje inú, úplne odlišnú podobu lásky. Tá sa však postupne stane pre oboch neznesiteľnou. Danica sa vracia k racionálnym istotám, ale ani návraty k Michalovi nevyriešia všetky pochybnosti.

66 sezón

SR/ČR, 2003, dokumentárny film

Réžia: Peter Kerekes. Scenár: Peter Kerekes. Kamera: Martin Kollár. Film bude mať premiéru 9. februára 2004 počas prehliadky Febiofest.

Celovečerný dokumentárny film zachytáva 66 sezón na košickej Starej plavárni, kam sa chodili kúpať dejiny. Film je nielen o dejinách košického kúpaliska, ale aj o tom, ako sa s nimi z pohľadu súčasnosti vyrovnávajú ľudia. Filmom sa režisér vracia do detstva a do svojho rodného mesta. Film bol uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch, ale aj na súťaži dokumentárnych filmov na 38. MFF Karlovy Vary 2003. Na 7. MF dokumentárnych filmov v Jihlave 2003 získal Cenu pre najlepší stredoeurópsky dokumentárny film ex aeguo spolu s filmom Tomáša Hejtmánka Sentiment.

VSTUP NA PREDSTAVENIA JE VOĽNÝ!

Prehliadka Slovenský film 2003 sa uskutoční od 10. do 14. novembra 2003 vo Filmovom klube IC.SK v Bratislave. Predstavenia sa budú premietať od popoludňajších hodín až do večera a budú prístupné pre verejnosť s výnimkou úvodnej projekcie filmu Kráľ zlodejov, spojenej so slávnostným otvorením a záverečnej projekcie v kine Tatra, spojenej so slávnostným ukončením prehliadky. Večer venovaný režisérovi Dušanovi Hanákovi s krátkym dokumentom Prišiel k nám Old Shatterhand a hranou celovečernou snímkou 322, zorganizovaný pri príležitosti jeho 65. narodenín, bude tiež na pozvánky.

DOKUMENTY A ANIMOVANÉ FILMY PREHLIADKY

Prehliadka ponúkne nielen hranú tvorbu za uplynulý rok, ale aj krátke dokumentárne a animované snímky. Krátkometrážnu tvorbu na prehliadke budú zastupovať rôznorodé dokumentárne a animované filmy, z ktorých mnohé sú nakrútené študentmi VŠMU. Pripravené je aj pásmo filmov spoločnosti Pitbull v réžii Mareka Kuboša, Marka Škopa, Roberta Kirchhoffa a Jána Šebíka, zrealizované pre taliansku spoločnosť RAI Uno z cyklu Centralexpress. Ich témou je Slovensko, jedna z trinástich krajín pristupujúcich v roku 2004 do EÚ. V programe sú tiež dva filmy jedného z najoceňovanejších režisérov dokumentárnych dobrodružných filmov Pavla Barabáša Omo – cesta do praveku a Tatry mystérium. Mnohé z uvádzaných filmov úspešne reprezentujú Slovensko na rôznych medzinárodných filmových festivaloch a prehliadkach, mnohé z nich získali viacero ocenení. Niektoré z filmov budú uvedené za osobnej účasti tvorcov a pri vybraných pásmach dokumentárnych filmov sa po projekciách uskutočnia besedy. Viac informácií o jednotlivých filmoch nájdete v programovom bulletine Slovenský film 2003, ktorý bude k dispozícii na mieste konania prehliadky.

PROGRAM l 10. november (pondelok)

KINOSÁLA 2

14.00 h.

Parkan na brehu Dunaja (2002), r. Tomáš Hučko, 101 min.

16.00 h.

Čo odvial čas… (2002), r. Marcela Plítková, Yvonne Hanúsková, 51 min.

Blázonko (2002), r. Jaro Vojtek, 27 min.

Mať tak o koliesko viac – Mrakodrap (2002), r. Ivan Popovič, 7 min.

Z hlinenej placky divadelné masky (2002), r. František Jurišič, 11 min.

18.00 h.

Z denníka jedného vagóna (2002), r. Ján Štrbák, 53 min.

Malé tajomstvo krovín (2002), r. Samuel Ivaška, 32 min.

Turínske plátno (2002), r. Kristián Bezák, 26 min.

KINOSÁLA 1

20.00 h.

Slávnostné otvorenie prehliadky

Kráľ zlodejov (2003), r. Ivan Fíla, 99 min.

(Vstup len na pozvánky.)

l 11. november (utorok)

KINOSÁLA 2

14.00 h.

Som človek (2003), r. Andrea Horečná, 40 sek.

Mesto kostolov (2002), r. Andrea Horečná, 21 min.

P. S. Ježiškovi (2002), r. David Zapotoka, 15 min.

Omo – cesta do praveku (2002), r. Pavol Barabáš, 62 min.

16.00 h.

Tatry mystérium (2003), r. Pavol Barabáš, 19 min.

Posolstvo pre život (2003), r. Oľga Pohánková, 39 min.

Výmet (2003), r. Zuzana Piussi, 22 min.

Gabčíkovo Story (2002), r. Katarína Začková, 40 min.

18.00 h.

Quartétto (2002), r. Laura Siváková, 90 min.

20.00 h.

65 Dušan Hanák – večer k jubileu Dušana Hanáka

Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), 12 min.

322 (1969), 94 min.

(Vstup len na pozvánky.)

l 12. november (streda)

KINOSÁLA 2

15.00 h.

Hej, Slováci (2002), r. Robert Kirchhoff, 49 min.

Grék Zorba alebo Recept na život (2002), r. Yvonne Vávrová, 50 min.

17.00 h.

Pásmo filmov spoločnosti Pitbull pre RAI UNO (2003), 60 min.

Fabrika, r. Marek Kuboš

Kamionista, r. Marek Kuboš

Pohľad na folklór, r. Marko Škop

Kvety zla, r. Robert Kirchhoff

Dva rozhovory, r. Ján Šebík

18.00 h.

Lesní chodci (2003), r. Ivan Vojnár, 95 min.

Dnes mám prvé randevú (2002), r. Boris Šíma, 10 min.

KINOSÁLA 1

20.00 h.

Zostane to medzi nami (2003), r. Miro Šindelka, 92 min.

l 13. november (štvrtok)

KINOSÁLA 2

18.00 h.

Pôvod sveta (2002), r. Katarína Kerekesová, 21 min.

66 sezón (2003), r. Peter Kerekes, 86 min.

20.00 h.

Neverné hry (2003), r. Michaela Pavlátová, 93 min.

l 14. november (piatok)

KINOSÁLA 1

16.00 h.

Čert vie prečo (2003), r. Roman Vávra, 100 min.

KINO TATRA

18.00 h.

Slávnostné ukončenie prehliadky

Záverečný film

(Vstup len na pozvánky.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 3. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 4. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 1. ŠKODA rozširuje infraštruktúru nabíjačiek
 2. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 4. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 6. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 7. Ďalší ekologický krok BILLA
 8. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 375
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 218
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 380
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 7 177
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 781
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 171
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 3 118
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 752
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 2. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 3. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 5. Anton Sládek: Bratislava - Hviezdoslavovo námestie
 6. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 7. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 8. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 706
 2. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 7 875
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 460
 4. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 086
 5. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 242
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 090
 7. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 2 959
 8. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 2 915
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu