
Spisovatelia z deviatich európskych krajín našli spoločnú reč pri prezeraní kníh z Celosvetovej knižnice PEN klubu. Na snímke zľava Pavel Verner z Česka, Immanuel Mifsud z Malty a Claudia Anthony žijúca v Nemecku. FOTO PRE SME - PETER PROCHÁZKA
„Myšlienka celoeurópskej konferencie v Bratislave vznikla z iniciatívy slovenského klubu,“ povedal predseda slovenského PEN klubu Gustáv Murín. Pred deviatimi rokmi sa tu stretli básnici zo strednej Európy, no to PEN klubu nestačilo. „Chceli sme podujatie rozšíriť.“
Pätnásť básnikov a prozaikov z deviatich krajín najprv popoludní Celosvetovej knižnici PEN klubu (Knižnica Filozofickej fakulty UK) venovali svoje knihy v rodnej reči. Neskôr pri vínku čítali svoje texty v Galérii štúdia 7 na Františkánskom námestí.
Poetické rozjímanie v rôznych jazykoch prerušil svojou krátkou poviedkou iba Pavel Verner z Českej republiky. Úvahou o prvej vete románu alebo poviedky vtipne presvedčil o dnešnej pragmatickosti písania literatúry. „Často práve od prvej vety závisí, či si knihu čitateľ kúpi. Je rozmaznávaným tvorom, ktorému je spisovateľ vydaný napospas. Čitateľ - na rozdiel od proletariátu - nastolil svoju diktatúru.“
Príjemné posedenie bolo spojené s vernisážou výstavy fotografií Litovčanky Vaidy Kelerasovej, nazvanej Vilnius - mesto bez make-upu za osobnej účasti autorky. k