Stovky sviec horeli v sobotu pri Pamätníku bojovníkov proti fašizmu a umučených počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore Mauthausen na Cintoríne v Slávičom údolí. Množstvo sviec bolo aj pri hrobe symbolu Pražskej jari Alexandra Dubčeka. Na cintorín už od rána prúdili davy ľudí. Dopravu organizovali mestskí aj štátni policajti. Odlišná atmosféra vládla na Cintoríne pri Kozej bráne. Sviečky či vence tu boli položené len pri niektorých hroboch.
„Dušičkový ruch“ sa tiež vyhol najstaršiemu cintorínu v Bratislave - Ondrejskému cintorínu. Pochovaní sú tu príslušníci starých bratislavských rodín, na ktorých si už zrejme nemá kto spomenúť.
A nové hroby na cintoríne už dlhšie obdobie nepribúdajú, pretože je to zakázané. Kde-tu horela sviečka. Výnimkou bolo miesto posledného odpočinku zosnulého herca Júliusa Satinského.
Nechýbala na ňom halloweenská tekvička, čerstvé gaštany, orechy, ale i množstvo horiacich sviečok, kvetov, kamienkov či iných spomienkových predmetov. Počas Dušičiek si prišlo jeho pamiatku uctiť množstvo verných priaznivcov.
Martinský cintorín sa už popoludní zaplnil stovkami ľudí a uličky boli nepriechodné. Bohatú návštevnosť využili predavači sviečok, kytíc a vencov. Kytice stáli od sto korún vyššie, veniec sa nepredával pod dvesto korún.
Mestská polícia na cintorínoch kontrolovala predajcov kvetín a kahancov, našla medzi nimi aj nelegálnych. Objavili sa tiež odparkované autá na chodníkoch či zeleni. „Všetky priestupky sme riešili dohovorom alebo pokutami podľa platného sadzobníka,“ informoval hovorca mestskej polície Peter Pleva s tým, že najviac priestupkov zaevidovali na najväčších cintorínoch v Slávičom údolí, Ružinove či pred krematóriom. Hlásená nebola ani jedna krádež.
(sita, tasr)