
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Ak chcete svojmu dieťaťu zabezpečiť dostatok pohybovej, naviac rôznorodej aktivity, ideálnym riešením je atletika. Pre pohybový rozvoj ponúka všetko, čo sa dá využiť neskôr aj pri iných športoch.
Atletika predchádza fenoménu vyhasnutia
Najvhodnejšie obdobie, kedy začať s atletickým tréningom je vo veku 9 – 12 rokov. Vtedy je najlepší čas na rozvoj všetkých pohybových schopností dieťaťa – rýchlosť, sila, vytrvalosť. Avšak nie náročným a ťažkým tréningom, ale ľahkou formou pohybových hier, ktoré obsahujú prvky behu, skákania a hádzania. Jedinou výnimkou je rozvoj koordinačných schopností (obratnosti), pri rozvíjaní ktorých môžu pomôcť rodičia ešte pred deviatym rokom, ak pripravia pre dieťa dostatok pohybu.
V správne vedenom atletickom tréningu by mal takýto všeobecný telesný rozvoj pokračovať až do pätnástich rokov a až potom by mala nasledovať špecializácia na konkrétne atletické disciplíny. Ak má dieťa dobrý atletický základ, môže ešte aj v tomto veku presedlať na iný šport.
Atletika patrí k málu športov, ktorým sa dá venovať do vysokého veku. Práve dostatok možností vybrať si najvhodnejšiu disciplínu (behy, skoky, hody) a rôznorodý tréning môžu pomôcť predísť fenoménu vyhasnutia. Fenomén vyhasnutia znamená, že deti nezvládnu skorú a jednostrannú špecializáciu na daný šport (napríklad tenis), nezvládnu nátlak rodičov, ktorí za vložené financie chcú dobré výsledky. Deti potom predčasne od športu odchádzajú.
Základom atletiky je beh
Dieťa sa behu jednoduchou formou hier venuje prakticky hneď, ako začne chodiť. Potom sa beh stáva prirodzenou súčasťou detských hier. Beh je v atletike (okrem hodu kladivom a vrhu guľou) základnou podstatou všetkých disciplín.
Odpoveďou na bežecký tréning sú adaptačné zmeny v tele dieťaťa. Bežeckým tréningom sa skvalitňuje práca srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, zefektívňuje sa práca svalových vlákien, zlepšuje sa imunitný systém a dochádza k väčšej psychickej stabilite. Vytvára sa tak dobrý celkový stav telesnej zdatnosti a predpoklad pre ďalšiu športovú špecializáciu.
Technika behu je dôležitá
Keďže beh je v rôznych jeho formách každodenným chlebíčkom každého športovca a deti sa mu spolu so svojimi rodičmi môžu venovať aj rekreačne, je dôležité, aby si osvojili správnu techniku behu.
Trup musí byť pri behu vzpriamený, plecia treba voľne spustiť, ruky v lakťoch krčiť maximálne do uhla 90 stupňov, hlava je vzpriamená s pohľadom očí na 10 až 15 metrov pred sebou, došľapuje sa na pätu a hmotnosť tela sa postupne prenáša na celé chodidlo. Dĺžka krokov by sa nemala nasilu predlžovať ani skracovať. Dôležité je tiež miesto, kde sa behá. Ideálna je príroda s čistým vzduchom a mäkkým podkladom, ktorý šetrí kĺby.
Dôležitá je investícia do špeciálnej obuvi na behanie. Musí mať pružnú a ohybnú podošvu (tlmí nárazy a šetrí kĺby), musí byť mäkká (v mieste priameho dotyku šetrí šľachy). Veľkosť sa odporúča o niečo väčšia, ako je klasická obuv na nosenie. Medzi prednou stenou topánky a palcom nohy by mal zostať priestor do jedného centimetra.