Na otázku, čo konkrétne môže urobiť BSK na záchranu divadla, odpovedal, že na tom sa ešte budú musieť s poslancami dohodnúť. „Úvahy však zašli až tak ďaleko, že teraz mi povedali, vezmime si to my! Keď nám nedali Župný dom, nech nám dajú toto!“ Ľubo Roman povedal, že v prvom rade chce apelovať na umelcov. „Ak rezignujú umelci, divadlo nikdy nedokončíme. Musia sami povedať, že chcú niečo nové. Divadlo má úžasne dobrú technológiu. V každom prípade, toto je budova, ktorá dokáže naštartovať európsky kultúrny a duchovný život v Bratislave.“
Naozaj môže byť budova zárukou príchodu európskeho ducha do Bratislavy, spýtali sme sa poslanca Romana Filisteina počas prehliadky na točni v opere. „Táto budova dáva javisku dimenziu. A až po vytvorení dostatočne veľkého javiska je možné sem koncentrovať také kultúrne aktivity, ktoré si vyžadujú väčší priestor,“ vysvetľoval Filistein. Podľa neho je veľmi dôležitý prevádzkový biznisplán. „Samozrejme, jeho súčasťou by boli aj dotácie, ale divadlo by si malo čo v najväčšej miere zarábať samo na seba kultúrnymi a spoločenskými aktivitami. Považujem v tomto okamihu divadlo a kultúru za dôležitú súčasť našej zahraničnej politiky. Kráča pred ekonomikou a politikou ako predpolie.“
Na dokončenie divadla chýba ešte 821 miliónov. Župan plánuje divadlo skolaudovať a spustiť na trikrát, aby nárok na štátnu dotáciu nebol taký vysoký. Najprv by bola skolaudovaná opera, potom experimentálna scéna a nakoniec činoherná sála. „Napríklad si viem predstaviť, že Stoka, ktorú ohrozuje táto výstavba, by dostala priestor v experimentálnom štúdiu,“ povedal Roman. „Musíme sa však dohodnúť s umelcami. Ak sa dohodneme, tak v priebehu troch rokov sa tu dá aj skúšať, aj pokračovať v prácach, aj hrať.“
JANA PARKROVÁ