
Pri správnom varení vína sa musí variť iba voda, ktorú do vína prilievate. Pomer vody a vína by mal byť jedna k jednej.
„Prvá zásada pri varenom víne je, že varená má byť len voda, ktorú do vína prilievate. Pomer vody a vína by mal byť pritom jedna k jednej,“ hovorí degustátorka alko-nealko nápojov Ingrid Vajczíková. Práve „vodovosť“ a presladenosť je výraznou chuťovou chybou oklamaného vareného vína. Na viedenských vianočných trhoch napríklad do vína neprilievajú vodu, ale zase len horúce víno. Síce varením stráca na alkohole, ale chuť nápoja ostáva výraznejšia.
Recepty sú rôzne – základ je, že spolu s vodou sa má pomaly variť a zovrieť aj cukor, celá škorica a klinčeky. „Niekto miesto cukru sladí medom a víno prichucuje citrónovou alebo pomarančovou kôrou. Škorica by v žiadnom prípade nemala byť mletá.“ Mletá škorica miesto celej vytvára vo víne hnedý kal a neprenikne do chuti vína.
Račianski vinári do vareného vína pridávajú napríklad aj diel vínovice. Netreba to však prehnať ani so škoricou a klinčekmi, lebo tie v priveľkom množstve prekryjú chuť vína. Takto prisilno dochucované a korenené bývajú väčšinou nápoje varené z veľmi nekvalitného, síreného vína.
Rozšírené je u nás posledné roky aj varenie červeného vína. Je kvalitnejšie ako biele? „Varené víno z hľadiska vinára je vlastne barbarstvo. Takže na tom, či je to barbarstvo z červeného, alebo bieleho vína, vlastne až tak nezáleží,“ odpovedá Vajczíková. Do vareného je škoda používať kvalitné vína, stačí sudové alebo stolové.
Traduje sa, že varené víno pomôže pri zimnom prechladnutí. „Pomôže, pretože je to teplá tekutina, rovnako ako čaj či polievka. Skôr by som to však definovala tak, že, pravdupovediac, pomôže hlavne psychicky,“ usmieva sa degustátorka.