Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Maratón pobežia o rok aj naši bežci

Koncom minulého týždňa ukončili poslednou etapou 14. ročník supermaratónu Viedeň – Budapešť. Počas piatich dní absolvovali bežci, cyklisti a pretekári na kolieskových korčuliach celkom 352 kilometrov na území Maďarska a Rakúska. Najťažšou bola druhá ...

Predštartové napätie niekoľko sekúnd pred vybehnutím na trať. Trate bratislavského krosu si prišlo vyskúšať 280 bežcov. FOTO SME – PAVOL MAJER

Koncom minulého týždňa ukončili poslednou etapou 14. ročník supermaratónu Viedeň – Budapešť. Počas piatich dní absolvovali bežci, cyklisti a pretekári na kolieskových korčuliach celkom 352 kilometrov na území Maďarska a Rakúska. Najťažšou bola druhá etapa z mesta Šoproň do Györu, dlhá 116 km.

Pôvodne sa na tomto podujatí malo zúčastniť aj päťčlenné družstvo bratislavských vytrvalcov, ale pre chorobu či zranenia traja z nich museli svoju účasť odvolať. Slovensko však napriek tomu malo svoje zastúpenie medzi pretekármi, za družstvo Budapešti štartovala Aranka Szemán z Komárna.

Jediným bratislavským zástupcom bol napokon Marián Valovič z magistrátu. „Mojou hlavnou úlohou bolo nadviazať kontakty, pretože organizátori veľmi chcú, aby sa naši bežci zúčastňovali pravidelne. Podujatie má už dlhú tradíciu a najmä v Maďarsku bol oň veľký divácky záujem. V budúcom roku má pred sebou jubilejný 15. ročník, a tak chceme, aby na ňom družstvo zastupujúce Bratislavu určite štartovalo,“ povedal Valovič.

Celkovo sa predstavilo 125 družstiev z 10 krajín (medzi nimi aj bežci z USA) a takmer 100 individuálnych bežcov, cyklistov a korčuliarov. Najstarší bežec mal 76, dvaja najmladší 16 rokov. Na víťazov čakali finančné odmeny vo výške milión štyristotisíc forintov.

„Bežci aj napriek chladnejšiemu počasiu odvádzali na trati maximum. Bol som svedkom, ako 70-ročný bežec asi 10 kilometrov pred cieľom nepríjemne spadol. Nevzdal sa a so zakrvavenou tvárou dobehol do cieľa,“ dodal Valovič.

V doterajšej histórii supermaratónu sa nepodarilo zahraničným družstvám zvíťaziť nad maďarskými ani v jednom ročníku.

Aj tento rok vyhralo maďarské družstvo Humansoft celkovým časom 23 hodín, 14 minút a 32 sekúnd. Najlepšie ženské družstvo zvládlo 352 kilometrov za necelých 28 hodín.

Medzi jednotlivcami zvíťazil Thomasz Chawawko z Poľska (25:57:37), najrýchlejšia žena Marina Byčkovová z Ruska dosiahla čas 31 hodín, 32 minút a 36 sekúnd. (slo)