Kto otrávil Máriu Teréziu, jej manžela a 16 detí, sa dozvedia malí Bratislavčania, ak navštívia Bratislavské bábkové divadlo na Dunajskej.

Mária Terézia, František Lotrinský a ich 16 detí v rozprávke Bratislavského bábkového divadla O bratislavskej hradnej kuchárke.
Rozprávka s priam detektívnou zápletkou O bratislavskej hradnej kuchárke v réžii Juraja Adamíka je prvou z cyklu rozprávok zo starého Prešporka. Tvorcovia František Malec a Vladimír Zetek zvolili za spoločný prvok rozprávok strašidlo Babradlo.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Sedeli sme traja chlapi v knižnici pri starom víne a vymysleli sme seriál predstavení, ktoré majú svojho ducha,“ povedal režisér Juraj Adamík. „Opera má svojho fantóma, hrady strašidlá a divadlo má škriatka. My máme Babradlo.“
Babradlo má 365 rokov, je staré, veľa si pamätá, a tak môže divákom prezradiť niečo o Bratislave. Každý príbeh sa bude viazať na osobnosť alebo postavu, ktorá má nejaký vzťah k mestu. „Nechceme byť veľmi didaktickí. Mária Terézia je známa a divadelne veľmi vďačná téma aj preto, že mala 16 detí.“
Na premiéru svojich kolegov sa prišiel pozrieť aj dramaturg bábkového divadla Radost z Brna Petr Jančařík s trojročnou dcérou Simonkou, inak veľmi náročnou diváčkou. „Čo sa páči mne, nemusí sa páčiť aj jej,“ povedal.
Rovnako ako dramaturg, aj režisér tvrdí, že deti sú najprísnejším publikom. „Deti nepoznajú konvencie, ktoré by ich zväzovali. Buď sa im predstavenie páči, alebo nie. Je to poctivé aj voči tvorcom.“ Hoci sa počas premiéry ozýval z publika aj plač, bol presvedčený, že deťom sa príbeh o bratislavskom strašidle páčil. Napokon, vytrvalých uslzencov bolo počuť, iba keď sa v tme menila scéna.
„Poslaním detského divadla by mal byť spoločný zážitok rodiny,“ tvrdí režisér. „Chceme deti odtrhnúť od 36 televíznych kanálov.“ Aj preto bude Bratislavské bábkové divadlo uvádzať od nového roka predstavenia nielen v nedeľu, ale aj v sobotu.
FOTO SME – PAVOL MAJER