na (predseda predstavenstva), Igora Grošafta (podpredseda), členmi by sa mali stať – Jaroslav Ném, Karol Kolada, Ján Rafajdus a Eva Mária Harvanová. Na presadenie zmien v najvyššom výkonnom orgáne spoločnosti stačí nadpolovičná väčšina v dozornej rade. Takto mesto získa kontrolu nad vodárenskou spoločnosťou.
Okrem personálnych zmien v predstavenstve sa bude rada zaoberať aj zásadami plánu investičných aktivít spoločnosti.
Bratislava je s viac ako 59 percentami majoritným akcionárom v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Úlohy hlavného akcionára sa mesto ujalo minulý štvrtok hektickým spôsobom, keď do deväťčlennej dozornej rady dosadilo päť zástupcov mesta.
Medzi zvyšných členov rady patria traja zástupcovia zamestnancov a zástupca Fondu národného majetku. „Všetkých piatich nových členov dozornej rady navrhlo mesto Bratislava, a vôbec tak nerešpektovalo hlas minoritných akcionárov, ktorí sú spoluvlastníkmi vyše 40 percent akcií. Minoritní akcionári bezúspešne navrhovali dvoch svojich kandidátov,“ uviedol vtedy primátor Senice Ľubomír Parízek.
Podľa bratislavského primátora Andreja Ďurkovského mesto si týmto krokom zabezpečilo výkon svojich akcionárskych práv. O to sa snažilo už na valnom zhromaždení spoločnosti 16. septembra, ktoré bolo zvolané po prevode akcií štátu.
Zástupcovia minoritných akcionárov – miest a obcí v okresoch Senec, Pezinok, Malacky, Skalica, Senica a Myjava – však návrh na zmenu stanov nepodporili, a tým znemožnili ďalší priebeh valného zhromaždenia.
Pre vidiek bol návrh nových stanov, maximálne oslabujúci jeho vplyv na chod spoločnosti, neprijateľný, konštatujú primátori.
Mesto Bratislava vtedy chcelo nominovať všetkých členov 5-člennej dozornej rady a 13 zástupcov do 15-členného predstavenstva a odmietlo podľa primátorov rokovať o návrhu na zachovanie paritného zastúpenia v pomere 3:2 v týchto orgánoch.
(dro, tasr)